Sklep
Mam za zadanie opracować plan poprawy warunków bhp w firmie na kolejny rok. Proszę o wskazówki, co należy uwzględnić we wspomnianym planie, co brać pod uwagę przy jego tworzeniu? Z jakimi kosztami się liczyć?
Waldemar Krupa główny specjalista ds. bhp, specjalista ds. ochrony ppoż. w firmie doradztwa w zakresie prawa i ochrony pracy SEKA S.A.
Podczas e-szkolenia ekspert podpowiada, jak pracodawca powinien działać, aby zapewnić pracownikom wykonującym pracę zadaną bezpieczne warunki pracy. Poznaj wskazówki, co zawrzeć w regulaminie pracy zdalnej w zakresie bhp. Sprawdź, czy uwzględniłeś najważniejsze kwestie w regulaminie. Miej pewność, że prawidłowo zabezpieczasz interes pracodawcy i pracownika zdalnego.
Również podczas pracy zdalnej pracodawca powinien zrealizować swój obowiązek w zakresie zapewnienia pracowniom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Nawet brak szczegółowych uregulowań prawnych w tym zakresie nie zwalnia pracodawcy z tego obowiązku. Oczywiście przez blisko już dwuletni okres pandemii większość pracodawców, których pracownicy wykonują prace zdalnie, podjęło już działania i wypracowali własne rozwiązania. Zapewne przygotowane zostały regulaminy pracy zdalnej. Jednak, czy uwzględniają one wszelkie niezbędne aspekty? Warto zweryfikować, czy podjęte działania są wystarczające. Czy uwzględniają wszelkie ważne kwestie i są zgodne z przepisami.
Prezentowany na Portalu BHP materiał pochodzi z II edycji Ogólnopolskiej Konferencji BHP w Biznesie. Portal BHP jest współorganizatorem tego wydarzenia. Podczas panelu dotyczącego pracy zdalnej ekspert przybliży:
statystyki pracy zdalnej
najczęstsze zagrożenia na jakie narażeni są pracownicy zdalni
regulacje prawne w zakresie pracy zdalnej
obowiązki pracodawcy w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy zdalnej
organizację stanowiska pracy zdalnej przy komputerze
uregulowania wewnątrzzakładowe dotyczące pracy zdalnej (regulamin pracy zdalnej z uwzględnieniem kwestii bhp).
Szkolenie poprowadzi: Martyna Dziedzic
adwokatem w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy Sp. j. (SDZLEGAL SCHINDHELM). Jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa pracy. W zakresie prawa pracy doradza głównie przedsiębiorstwom z udziałem kapitału zagranicznego. Zastępuje także swoich Klientów w sporach sądowych z zakresu prawa pracy oraz wspiera Klientów w sprawach z zakresu BHP.
Pobierz także wzór:
Regulamin pracy zdalnej
Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z regulaminem pracy zdalnej
Niezapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym środków ochrony indywidualnej, nieinformowanie o zagrożeniach występujących w zakładzie pracy, może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracodawcy.
Anna Słowińska
Zarząd Spółdzielczej Mleczarni „Spomlek” zdaje sobie sprawę z tego, że dobre warunki pracy oraz poprawa stanu bhp niosą za sobą korzyści finansowe. Dzisiaj bhp to nie tylko zdrowie pracownika, ale również ekonomia. Nie opłaca się zaniedbywać pracowników. Dowiedź się zatem, jak „Spomlek” dba o stan bhp, warunki i środowisko pracy zapewniając jednocześnie produkty najwyższej jakości.
Firma Nestlé Polska dba o bezpieczeństwo na każdym etapie działania. Rozumiemy je jako bezpieczeństwo samych pracowników oraz produktów, a w konsekwencji swoich konsumentów. Zapewnia przyjazne i bezpieczne miejsca pracy dla ponad 5 tysięcy osób we wszystkich oddziałach Nestlé w Polsce. Poznaj rozwiązania stosowane w firmie Nestlé Polska.
Edyta Irokokoordynator ds. mediów, Nestlé Polska S.A.
Podnoszenie standardów BHP, przez uczestnictwo w przeróżnych projektach, m.in. Cargo Wita. Wykorzystywanie nowatorskich rozwiązań technicznych. Dbałość o zdrowie pracowników przez ofertę dostępu do obiektów sportowych na terenie całej Polski, a także udział w zawodach sportowych. To tylko niektóre działania, jakie podejmuje PKP CARGO, aby tworzyć bezpieczne i higieniczne miejsca pracy.
Ryszard Żureksamodzielne stanowisko ds. bhp, Biuro Zarzadzania Zasobami Ludzkimi PKP CARGO
Na pracodawcy ciąży ustawowy obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. To on również odpowiada za wypadki przy pracy. Czy w przypadku ich zaistnienia pracownik może domagać się od swojego ubezpieczyciela wypłaty odszkodowania?
NSZZ Solidarność wzywa pracodawców o zadbanie o swoich pracowników podczas upałów. Ulgę zmęczonym pracownikom przynieść mogą zimne napoje, przerwy w pracy oraz skrócenie czasu pracy.
W naszym zakładzie pracy dokonujemy m.in. rozładunku kontenerów morskich. Niektóre z kontenerów mają dziury, przez które podczas rejsu przedostaje się woda, w związku z czym zdarza się, że towary trafiają do nas zamoknięte, nieprzyjemnie pachnące i zapleśniałe. Wiadomo, że rozładunek musi nastąpić, zanim złożymy reklamację. W jaki sposób można zabezpieczyć pracowników i zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy? Do jakich przepisów, oprócz ogólnych bhp można się odnieść w tych kwestiach?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jakie przepisy lub obowiązujące normy regulują konieczność i zasady autoryzacji przeglądów technicznych regałów magazynowych? Jaka jest częstotliwość dokonywania przeglądów i kto powinien je wykonywać oraz jakie należy sporządzać dokumenty? Kiedy regał musi być zakotwiony i chroniony odbojnikami? Czy norma EN-15 635 : 2010 obowiązuje w Polsce?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone