Sklep
Dla firm logistycznych oraz ich pracowników grudzień to wyjątkowo wymagający okres. Pojawia się tysiące zamówień ale również stres i presja czasu – łatwo wówczas o wypadek przy pracy. Dlatego bardzo ważna jest w tym czasie właściwa organizacja pracy i szczególne zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo jej wykonywania. Zobacz, jak w DHL radzą sobie z „przedświąteczną gorączką” nie zapominając o pracownikach.
Czy istnieje przepis lub norma zabraniająca rozładunku naczepy odpiętej od ciągnika siodłowego? Sytuacja jest następująca: firma podstawia naczepę pod rampę, następnie kierowca wypina ciągnik i odjeżdża po następną naczepę. Rozładunek wykonywany jest przez wjazd wózkiem czołowym na naczepę. Jak ustalić zasady bezpiecznej pracy w takim przypadku? Czy taki rozładunek jest zgodny z przepisami BHP?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Bezpieczeństwo i długotrwała praca wózka jezdniowego zależy przede wszystkim od warunków i sposobu jego użytkowania. Dlatego podczas eksploatacji wózków jezdniowych podnośnikowych należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dzięki nim zapewnimy nie tylko dłuższy "żywot" maszyny, ale przede wszystkim zadbamy o bezpieczeństwo pracowników i operatora wózka jezdniowego. Zebrane zasady możecie przedstawić operatorom wózków jezdniowych podczas szkolenia bhp.
Waldemar Klucha specjalista ds. bezpieczeństwa pracy
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
Zapewnicie bezpieczeństwo pracy wózków jezdniowych podnośnikowych
Szybko i sprawnie przygotujecie się do przeprowadzenia szkolenia bhp operatorów wózków jezdniowych
Właściwe zorganizujecie pracę wózkiem jezdniowym zgodnie z nowymi przepisami bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych.
Jakie instrukcje powinny znajdować się na magazynie wysokiego składowania?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy operatorzy wózków widłowych powinni prowadzić codzienną książkę eksploatacji maszyny, jeżeli posiadają karty imienne, a zapis pracy dokonywany jest elektronicznie? Czy każdy dzień musi być wydrukowany i przechowywany w formie papierowej w razie kontroli? Jeżeli tak, to gdzie i jak długo powinny być przechowywane te dokumenty?
Jakie wymagania prawne należy spełnić przy wprowadzeniu wózków autonomicznych (obsługiwanych bez operatora), oraz co determinuje ustalenie prędkości z jaką te wózki mogą pracować? Jaka jest maksymalna prędkość wózków autonomicznych z jaką mogą pracować?
Kto ustala wysokość składowania materiałów w stosach na paletach? Ile można takich palet ułożyć bezpiecznie? Materiał na paletach to przykładowo kartony tekturowe, słoje.
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Firma posiada magazyny wysokiego składowania, jeden z magazynów nie posiada regałów, a towary różnej wielkości układane są bez oznakowania pól odkładczych, jak również bez wytyczonych dróg dojazdowych dla wózków widłowych oraz dróg pożarowych. Kierownicy nie chcą ich wyznaczać bowiem uważają, że opakowania są różnej wielkości i mogą wykraczać poza linie dróg w magazynie. Czy są przepisy, które nakazywałyby wyznaczenie dróg komunikacyjnych w magazynie?
Jeżeli w swoim firmowym magazynie przechowujesz nawozy – głownie azotowe powinieneś opracować instrukcję bhp w magazynie nawozów azotowych obejmująca zasady bhp magazynowania i obsługi magazynu z saletrą amonową i innymi nawozami azotowymi. Aby ułatwić Ci to zadanie ekspert Portalu BHP zebrał najważniejsze zasady bhp magazynowania nawozów azotowych – głownie saletry amonowej, które powinieneś uwzględnić w swojej instrukcji. Te zasady bhp powinieneś również przekazać pracownikom podczas szkolenia bhp. Skorzystaj z gotowych wskazówek.
Jeżeli w Twoim zakładzie pracy wykorzystywane są wózki z napędem silnikowym powinieneś zwrócić uwagę na ich wyposażenie. Czy wiesz w jakie elementy, systemy powinien być wyposażony taki wózek aby podczas prac transportowych zapewnić bezpieczeństwo zarówno operatorowi jak i innym pracownikom, czy osobom postronnym? Oto kilka wskazówek na temat wyposażenia wózka z napędem silnikowym warunkującego bezpieczną pracę.
Lesław Zieliński,były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Z tego tekstu dowiesz się:
Specyfika pracy operatora wózka podnośnikowego, szczególnie zatrudnionego w magazynie, firmie spedycyjnej czy logistycznej, wymaga od operatora przestrzegania określonych zasad i procedur. Oto kilka wskazówek dla operatorów wózków podnośnikowych, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i osobom postronnym. Materiał ten możecie również wykorzystać opracowując instrukcje bhp na stanowisku operatora wózka podnośnikowego.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Informacje zawarte w tym tekście będą pomocne:
W magazynie powstała konieczność wykonania stojaków do przechowywania odzieży na wisząco. Poproszono o wykonanie dział techniczny. Jeśli jest już taka potrzeba wykonania prostego urządzenia, to jakie wymagania powinna postawić służba bhp, aby wszystko było zgodne z przepisami? Kwestia dotyczy magazynu odzieżowego, gdzie składowana jest odzież klienta do dalszej dystrybucji.
Niezależnie od profilu działalności gospodarczej w wielu zakładach pracy stosuje się substancje chemiczne niebezpieczne i szkodliwe, które w czasie magazynowania mogą w negatywny sposób oddziaływać na otoczenie, stwarzając zagrożenia zdrowia lub życia człowieka, zagrożenia pożarowo-wybuchowe, a także zagrożenia dla środowiska. Dlatego magazynując takie substancje należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.
Informacje zwarte w tym tekście:
Obecnie trudno znaleźć magazyn, w którym nie byłby chociaż w części wykorzystywany transport mechaniczny. Nawet w przypadku bardzo małych magazynów wykorzystuje się urządzenia mechaniczne. Jednocześnie podczas magazynowych prac transportowych nie trudno o wypadek. Dlatego też warto przypomnieć sobie i pracownikom zasady bezpiecznego transportu zmechanizowanego.
Ten artykuł przypomni Ci najważniejsze zasady:
Podczas składowania i magazynowania różnego rodzaju materiałów bardzo ważną kwestią jest właściwe użytkowanie regałów magazynowych. Warto zwrócić uwagę pracowników na zasady bhp i zakazy związane z użytkowaniem regałów. Pamiętać trzeba też o kontroli stanu technicznego regałów. Ten artykuł w sposób syntetyczny przypomni Ci najważniejsze informacje z tego zakresu i które przekażesz pracownikom.
były główny inżynier
zarządzania bezpieczeństwem
pracy, rejestrowany audytor
pomocniczy SZBP wg ISRS
Ten artykuł przypomni Ci:
Najważniejsze wymagania dotyczące regałów do składowania
Zasady bezpiecznego użytkowania regałów
Terminy przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego urządzeń do składowani.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone