Sklep
W październiku 2020 r. rusza nowa dwuletnia kampania „Dźwigaj z głową”. Kampanie bhp „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” mają kluczowe znaczenie dla podnoszenia świadomości na temat bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy w całej Europie. Poznaj cele nowej europejskiej kampanii bhp dotyczącej zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Sprawdź jak możesz wziąć w niej udział?
Wielu pracowników skarżył się na ból kręgosłupa, bóle głowy, czy mięśni wychodząc z pracy, szczególnie jeżeli ich praca wymaga jednostajnej pozycji ciała. Pracodawcy powinni pamiętać, że zdrowy pracownik to wydajny pracownik. Dlatego kluczowym zagadnieniem dla pracodawców i osób zajmujących się bhp powinno stać się zarządzanie zdrowiem pracowników. Coraz większe znaczenie ma to wobec np. dolegliwości mięśniowo-szkieletowych związanych z pracą.
Karolina Główczyńska-Woelke specjalista w zakresie bhp i ergonomii
Z tego artykułu dowiesz się:
Pracownicy w Twoje firmie skarżą się na bóle kręgosłupa, i inne dolegliwości mięśniowo-szkieletowe, z tych powodów przebywają na zwolnieniach lekarskich? Zastanawiasz się, co zrobić aby zapobiegać tym dolegliwościom i jak pomóc pracownikom? Oto wskazówki, jak rozwiązać problem ergonomiczny, mogący wystąpić na stanowisku pracy, a przyczyniający się do dolegliwości mięśniowo-szkieletowych pracowników.
Karolina Główczyńska-Woelke specjalista ds. bhp i ergonomii
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Pracownik w dniu 15.07 zgłosił, że uległ wypadkowi przy pracy. Opis sytuacji: w dniu 02.07 pracownik odczuwał ból kręgosłupa, około godz. 12.00 poczuł silniejszy ból w okolicach prawego barku, promieniujący do karku, jednak pracował do końca zmiany roboczej. 03.07 był dniem wolnym od pracy. W dniu 04.07 ból się nasilił i pracownik udał się na pogotowie – otrzymał tam zastrzyk przeciwbólowy, po którym ból nie ustąpił. Kolejnego dnia ponownie zgłosił się na pogotowie gdzie lekarz wydał skierowanie do szpitala, z którego pracownik nie skorzystał. Pracownik poprosił o urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni, tj. 06.07-10.07. W dniu 13.07 po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu pracownik otrzymał niezdolność do pracy (2 tyg) oraz skierowanie do specjalisty neurologa. W dniu 15.07 zgłosił, że niezdolność jest spowodowana wypadkiem przy pracy. Czy to zdarzenie należy uznać za wypadek przy prac?
Tomasz Zwolak
Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe pracowników negatywnie wpływają na ich wydajność obniżając ją. To z kolei pociąga za sobą koszty po stronie pracodawcy. Poprawa warunków ergonomicznych środowiska pracy to rozwiązanie problemu. Trzeba jednak wiedzieć, co poprawić w warunkach pracy. Jak zatem znaleźć czynniki środowiska pracy powodujące występowanie WMSDs u pracowników? Na co zwrócić uwagę?
Pracownik otrzymał trzy paczki świąteczne w pracy. Po zakończonej pracy udał się jako pasażer do domu samochodem. Po dojechaniu biorąc paczki z samochodu zarzucił je sobie na plecy. Poszkodowany oświadczył ,że ciężar paczek spowodował przeciążenie pleców, a następstwem było ukucnięcie i poczuł ból w plecach. Następnego dnia udał się do lekarza gdzie dostał 27 dni zwolnienia. O wypadku nikogo nie informując. Wypadek zgłosił będąc tydzień w pracy po zdarzeniu, oświadczając że ma świadka kierowcę samochodu. Czy można zakwalifikować to zdarzenie jako wypadek w drodze z pracy?
Czy można uznać za wypadek przy pracy zdarzenie, w którym pracownik doznał bólu w plecach na skutek podnoszenia? Waga podnoszonego materiału nie przekraczała dopuszczalnych ciężarów. Do pracownika została wezwana karetka i został podany środek przeciwbólowy, po czym pracownik dokończył pracę na swojej zmianie.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone