Sklep
Wypadek ciężki zbiorowy oraz śmiertelny to nie prywatna sprawa między poszkodowanym (ewentualnie jego rodziną), a podmiotem zatrudniającym. Każde takie zdarzenie jest bowiem badane przez inspektora PIP – przyjmując oczywiście, że stosowna informacja wpłynie do właściwego miejscowo okręgowego inspektoratu pracy. Postępowanie inspektora jest postępowaniem odrębnym od postępowania prowadzonego przez zespół powypadkowy. Nie oznacza to jednak, że postępowanie prowadzone z poziomu zakładu pracy nie zostanie wzięte pod lupę organów PIP.
Wypadek ciężki, zbiorowy lub śmiertelny to zła perspektywa zarówno dla poszkodowanego, jak również pracodawcy. Obowiązkiem pracodawcy w takim przypadku jest zawiadomienie właściwego miejscowo okręgowego inspektora pracy o jednym z powyższych zdarzeń. Problemem może okazać się prawidłowe wypełnienie obowiązku niezwłocznego zawiadomienia o wypadku. Przepisy nie definiują zarówno tego czym owa niezwłoczność jest, jak również od kiedy należy liczyć bliżej niesprecyzowany termin na zawiadomienie PIP o wypadku.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy wykonanie telefonu na nr 112 jest równoznaczne z powiadomieniem o ciężkim, śmiertelnym, zbiorowym wypadku przy pracy PIP i prokuratury? Czy przy zgłoszeniu wypadku przy pracy na nr tel. 112 z automatu powiadomione są powyższe służby? Czy też należy je zawiadamiać odrębnie?
Czy uraz zmiażdżenia stopy i długotrwały pobyt w szpitalu (ok. 2 miesiące) zakończony amputacją palców stopy I-III do paliczków bliższych spełnia kryteria wypadku ciężkiego?
Halina Góralska
Czy wypadek ciężki, śmiertelny zleceniobiorcy należy zgłaszać do PIP i prokuratury?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownica doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy. Pracownicę w schronisku pogryzł pies. Pracodawca nie chce wydać protokołu powypadkowego. Co może w takim wypadku zrobić poszkodowana pracownica? Czy powinna zgłosić sprawę do PIP? Czym może skutkować takie zgłoszenie dla pracodawcy?
prawnik, ekspert prawa pracy
Czy zdarzyła Ci się sytuacja, gdy lekarz zakwalifikował wypadek jako lekki a pracownik stracił część ciała, np. palec? Przecież utrata części ciała, to zeszpecenie lub zniekształcenie ciała, co kwalifikuje ten wypadek przy pracy jako ciężki. Zastanawiasz się, kto w takim przypadku ma rację – lekarz czy przepisy? A wreszcie, co w takiej sytuacji ma zrobić zespół powypadkowy, jak zakwalifikować wypadek? Poznaj zależności w tej kwestii.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaka jest rola lekarza w kwalifikowaniu skutków wypadku przy pracy?
Jak zespół powypadkowy dokonuje oceny ciężkości wypadku przy pracy?
Kiedy możemy mówić o ciężkim wypadku przy pracy?
15 lutego w Mławie, w lakierni firmy Fine Altach doszło do wybuchu oparów środka chemicznego. W wypadku poszkodowana została pracownica, która doznała poparzeń II i III stopnia.
Po ciężkim wypadku przy pracy szpital nam, jako pracodawcy, nie chce udzielić informacji o obrażeniach (chociaż mamy na to zgodę ojca) pokrzywdzonego. Na jakiej podstawie w protokole powypadkowym wypisać obrażenia - czy wystarczą informacje uzyskane od rodziny?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone