Sklep
W czasie epidemii życie w izolacji, niepewności, strachu o swoje i najbliższych zdrowie nie są dobre dla naszej psychiki. Już teraz wielu przełożonych dostrzega zmiany u swoich podwładnych. Często wpływa to również na relacje w firmie, a także na wydajność pracowników, a co za tym idzie na efekty ich pracy. Widzimy to już teraz, zwiększenia się bowiem zapotrzebowania na pomoc ze strony psychologów i psychiatrów. Sprawdź, czy i jak można pomóc pracownikom chronić się przed uzależnieniem? Gdzie szukać wsparcia?
Donat Thomanek, Członek Zarządu SQD Alliance
Od czasu wybuchu pandemii coraz więcej osób zaczęło doświadczać uczucia niepokoju, lęku, zaburzeń nastroju oraz zaburzeń lub braku snu. Pandemia koronawirusa naruszyła dotychczasowy model organizacji pracy, a przez to przeorganizowała listę czynników i zagrożeń psychospołecznych wpływających na jej efektywność oraz nasiliła niektóre towarzyszące jej schorzenia.
Dziś już wiemy że stres w pracy dotyka niemal każdego pracownika. Zdajemy sobie również sprawę, że zestresowani pracownicy to niższa efektywność w pracy oraz dodatkowe koszty dla pracodawcy. Stres to także wypadki w pracy. Trzeba zatem reagować zanim będzie za późno. Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam zidentyfikować źródła stresu w Waszej firmie oraz podjąć skuteczne działania prewencyjne.
Anna Kucharska psycholog
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
Zminimalizujesz niepożądane skutki stresu w firmie
Dowiesz się co może powodować stres u pracowników
Poznasz sposoby prawidłowej reakcji w przypadku wystąpienia stresu
Stres związany z pracą sam w sobie nie jest chorobą. Jest ludzką reakcją na wymagania stawiane przez pracę. Jednak gdy poziom odczuwanego stresu jest duży, stres utrzymuje się długo, nie są usuwane jego przyczyny oraz nie równoważy się jego negatywnego wpływu na zdrowie, może z biegiem czasu doprowadzić do różnego rodzaju chorób.
Chcąc zminimalizować występowanie niepożądanych skutków działania czynników stresogennych należy podejmować działania prewencyjne bądź obniżające ich wpływ. W poniższej tabelce przedstawiono czynniki potencjalnie stresogenne oraz wskazano sposoby reakcji na nie.
Anna Kucharska, psycholog
Specjaliści z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Państwowej Inspekcji Pracy w ramach projektu realizowanego przez NSZZ „Solidarność” w partnerstwie z Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi pt.: „Wpływ poprawy psychospołecznych warunków pracy na ograniczenie kosztów ekonomicznych w firmach przechodzących procesy modernizacyjne i adaptacyjne - projekt badawczy” przeprowadzili sondaż dotyczący stresu i zagrożeń psychospołecznych w pracy. Wynika z niego, iż zagrożenie zwolnieniami to najczęściej wskazywany przez pracowników czynnik stresogenny w miejscu pracy.
W jaki sposób wyeliminować czynniki stresogenne w pracy?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone