Zobacz, jaki czynnik najczęściej wywołuje stres w pracy!

Specjaliści z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Państwowej Inspekcji Pracy w ramach projektu realizowanego przez NSZZ „Solidarność” w partnerstwie z Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi pt.: „Wpływ poprawy psychospołecznych warunków pracy na ograniczenie kosztów ekonomicznych w firmach przechodzących procesy modernizacyjne i adaptacyjne - projekt badawczy” przeprowadzili sondaż dotyczący stresu i zagrożeń psychospołecznych w pracy. Wynika z niego, iż zagrożenie zwolnieniami to najczęściej wskazywany przez pracowników czynnik stresogenny w miejscu pracy.
Na kolejnych miejscach wymienione zostały następujące stresory:
- ograniczona możliwość awansu,
- biurokracja w miejscu pracy,
- konieczność przerzucania się między różnymi czynnościami wymagającymi dużej koncentracji.
- Celem pilotażu było przede wszystkim przygotowanie narzędzia badawczego, które obecnie jest testowanie. Ostatecznie efektem projektu będzie powszechnie dostępne narzędzie umożliwiające pracownikom i pracodawcom samodzielne przeprowadzenie badania dot. występowania zagrożeń psychospołecznych w firmie (narażenie na stresory zawodowe, mobbing, molestowanie seksualne). Narzędzie to umożliwi diagnozowanie i monitorowanie ryzyka psychospołecznego w powiązaniu z szacowaniem kosztów ryzyka i ze wskaźnikami istotnymi z punktu widzenia pracodawcy takimi jak absencja, zaangażowanie czy intencja zmiany pracy - mówi Maria Żytko, koordynator projektu.
Badaniu poddano 756 pracowników z różnych branż, m.in. z:
- handlu,
- bankowości,
- łączności,
- sektora chemicznego,
- energetyki.
Badania pokazały, że w każdej grupie zawodowej pracownicy są narażeni na różnorodne czynniki, które stresują ich w mniejszym lub większym stopniu. Najczęściej występującymi cechami pracy są konieczność długotrwałej koncentracji uwagi, konieczność przestrzegania ściśle określonych procedur oraz konieczność przychodzenia do pracy i wychodzenia z niej o wyznaczonej godzinie (ponad 90 % badanych wskazało te elementy) i zostały one uznane za stresujące przez większość badanych.
Oprócz wymienionych wcześniej stresorów wskazywano ponadto następujące czynniki wywołujące stres w pracy:
- zbyt dużo obowiązków,
- niejednoznaczne zasady przyznawania wynagrodzeń i premii,
- trudności z dotrzymaniem terminów,
- długotrwała uwaga i koncentracja oraz
- konieczność utrzymania gotowości do szybkiego reagowania.
Wśród pracowników wykonujących prace niebezpieczne, zagrożenie utratą życia i zdrowia było najczęściej wymienianym czynnikiem stresującym. W profesjach, które wymagają częstego kontaktu np. z klientami, pacjentami, stres wywołuje ich możliwa nieprzewidywalna reakcja czy obciążenie emocjonalne.
Źródło: www.solidarnosc.org.pl