Sklep
Pracownicy wyjeżdżają w delegację służbową do innego zakładu pracy za granicą. Będą wykonywać tę samą pracę co w kraju. Mają aktualne szkolenia stanowiskowe i okresowe BHP. Czy w nowym miejscu pracy powinni przejść szkolenia stanowiskowe bhp? Czy wystarczy im szkolenie stanowiskowe, które przeszli w zakładzie w kraju?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jakie obowiązki wobec pracowników obcej firmy z zakresu bhp ma firma, która zamawia usługę montażu linii produkcyjnej w firmie zagranicznej? Pracownicy tej firmy zagranicznej będą przez okres około 2 miesięcy montować linie produkcyjne na naszym zakładzie. Czy wystarczy zapoznać pracowników firmy z obcego kraju z zagrożeniami występującymi na naszym terenie? Czy powinniśmy zażądać od zagranicznej firmy oświadczenia, że jego pracownicy posiadają wymagane badania lekarskie, uprawnienia i szkolenia do wykonywania danych prac? Czy powinniśmy również zażądać przetłumaczenia na polski takich dokumentów?
Halina Góralska
Pracownicy zatrudnieni na stanowisku robotnik budowlany otrzymują posiłki profilaktyczne na podstawie rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Ze względu na specyfikę prac posiłki są zamawiane w firmach gastronomicznych zapewniających takie usługi. Pracodawca rozpoczyna realizację robót budowlanych na terenie Niemiec i Austrii, zakres prac jest taki sam jak w kraju. Pracownicy będą tam wykonywali pracę w oddelegowaniu. Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wykonującym pracę za granicą posiłki profilaktyczne, na podstawie w/w rozporządzenia?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Kto może być współodpowiedzialnym za wypadek pracownika przy pracy, gdy pracownik zostanie oddelegowany czasowo do innej pracy u tego samego pracodawcy, np. z działu produkcji do działu magazynu? Zakładając że każdy z tych działów ma odrębnego przełożonego (kierownika). Czy zatem odpowiadał będzie przełożony strukturalny, czy przełożony na czas oddelegowania?
Jak wygląda procedura powypadkowa, w sytuacji gdy pracownik z Ukrainy zatrudniony na umowę o pracę w Polsce jako kierowca, miejsce świadczenia pracy UE, ulega wypadkowi np. w Niemczech i tam pracownik przebywał w szpitalu? Pracownik następnie wraca do Polski, przekazuje dokumenty z leczenia i wraca na Ukrainę i tam kontynuuje leczenie. Czy zaświadczenie o zdolności do pracy powinien wystawić lekarz w Polsce, czy może lekarz z Ukrainy?
Jaka obowiązuje procedura powypadkowa pracowników zatrudnionych na umowę o prace w Polsce i delegowanych do pracy na terenie UE?
18 czerwca 2016 r. weszła w życie ustawa z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Określenia ona m.in. zasady ochrony pracowników delegowanych na i z terytorium Polski oraz współpracy PIP z podobnymi instytucjami w innych państwach. Choć w głównej mierze przepisy ustawy odnoszą się do zagranicznych przedsiębiorców, delegujących pracowników do Polski, to także nakładają obowiązki na firmy z Polski.
Kinga Grodzicka-Lisek
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o delegowaniu pracowników. Projektowane przepisy dotyczą m.in. określenia zasad ochrony pracowników oraz współpracy PIP z podobnymi instytucjami w innych państwach. Wprowadzenie nowych przepisów będzie wiązało się z nowymi obowiązkami i kompetencjami PIP, a także określaniem obowiązków pracodawcy delegującego pracowników do pracy na terenie Polski.
Jak należy traktować pracowników, których zatrudnia nasz podwykonawca, a są obcokrajowcami? Kraj pochodzenia pracowników - Rumunia, czyli kraj Unii Europejskiej. Czy badania lekarskie wykonane w Rumunii są ważne w Polsce, czy szkolenie okresowe bhp wymagane przez nasze przepisy są równoznaczne z tymi z Rumunii? A może wszystkie tego typu wymagania przy podjęciu pracy w Polsce muszą być zgodne z naszymi wymaganiami i u nas należy je wykonać? Jak na ten temat patrzy PIP podczas kontroli takiej firmy?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W mojej firmie jestem zatrudniony na stanowisku specjalisty ds.BHP. W najbliższym czasie mam przygotować zespół ludzi, którzy mają wyjechać do pracy we Francji. Jakie dokumenty z dziedziny bhp muszą posiadać przy sobie pracownicy, którzy będą zatrudnieniu przy wierceniu: studni, odwierty pod pompy ciepła, inne odwierty - otwory poszukiwawcze, rozpoznawcze, otwory obserwacyjne, piezometry, wiercenia geologiczne?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Firma ,,A” chce oddelegować pracownika do firmy ,,B”. Pracownik ma umowę na czas nieokreślony w firmie ,,A”. Firma ,,B” wykonuje usługi dla firmy ,,A” Czy pracodawca firmy ,,A” może dokonać takiego oddelegowania i na jakich zasadach? Jeżeli może to, który pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo tego pracownika w razie wypadku przy pracy, który pracodawca sporządza protokół wypadkowy?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone