Sklep
Czy potwierdzeniem przeprowadzenia szkolenia wstępnego z bhp (ogólnego i stanowiskowego) zleceniobiorcom może być karta szkolenia wstępnego, czy może należy stosować odpowiednie oświadczenie?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania.
Czy egzamin po szkoleniu okresowym bhp może być przeprowadzony w formie ustnej, jako rozmowa z osobą przechodzącą szkolenie? I czy musi być w aktach jakikolwiek dokument potwierdzający, że egzamin się odbył? A w przypadku samokształcenia kierowanego, w jaki sposób egzamin powinien się odbyć żeby było to zgodne z prawem?
Halina Góralska gł. specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy na protokole egzaminacyjnym po szkoleniu dla osób kierujących pracownikami i pracodawców w formie samokształcenia kierowanego wystarczy podpis jednej osoby jako komisji egzaminacyjnej (właściciel/osoba prowadząca działalność w tym zakresie przygotowująca materiały szkoleniowe, prowadząca konsultacje oraz przygotowująca test egzaminacyjny posiada przygotowanie pedagogiczne, studia w zakresie bhp, jest instruktorem udzielania I pomocy, inspektorem ppoż.)?
Halina Góralska
Czy w związku z trwającą pandemią i możliwością prowadzenia zdalnych szkoleń wstępnych, dopuszczalne jest umieszczenie w aktach pracowniczych skanu podpisanej karty szkolenia wstępnego,pracownika z terenu? Jeżeli tak, to czy jest obowiązek późniejszej zamiany skanu na oryginał dokumentu? Na jakie przepisy powinnam zwrócić uwagę rozpatrując ten temat?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W nowym wzorze zaświadczenia o ukończeniu szkolenia okresowego bhp mamy podział na liczbę godzin teoretycznych i praktycznych. W jakiej grupie pracowników należy wpisać godziny po stronie zajęć praktycznych?
Po wejściu w życie zmian we wzorach kilku dokumentów bhp (zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp, protokół powypadkowy, statystyczna karta wypadku), gdzie nie ma już obowiązku stosowania pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców, zrodziło się pytanie. Czy zniesienie stawiania pieczęci ma również odniesienie do całej dokumentacji pracowniczej, gdzie dotychczas stosowana była pieczęć nagłówkowa przedsiębiorcy, np. na obwieszczeniu, informacji dla pracownika itp.?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Dzięki informacją zawartym w tym tekście dowiesz się:
W nowej karcie szkolenia wstępnego pojawiło się pole z napisem "oznaczenie pracodawcy". Czy można tutaj odbijać pieczątkę zakładu pracy, czy może ma służyć do innej identyfikacji? W nieaktualnej już wersji druku w tym miejscu pieczętowałem pieczątką zakładową, ale nie wiem jak się mam odnieść do obecnych zmian.
Jak długo powinno trwać samokształcenie kierowane dla pracodawców i osób kierujących pracownikami i jaką należy prowadzić dokumentację dla szkolenia bhp w takiej formie?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy dokumentacja ze szkoleń bhp w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń może być to jeden dokument, np. elektroniczny. A może dokumenty te mogą być prowadzone odrębnie w formie elektronicznej?
Czy na karcie szkolenia wstępnego przy szkoleniu ogólnym w miejscu „imię i nazwisko osoby szkolącej” wystarczy wpisać lub wydrukować imię i nazwisko osoby szkolącej, czy wymagany jest podpis z pieczątką? Przy dużej ilości szkolonych osób podbijanie i podpisywanie każdej karty jest uciążliwe.
Czy są przepisy określające długość archiwizowania list obecności po szkoleniu bhp?
Czy pracodawca, który zleca szkolenia okresowe bhp firmie zewnętrznej powinien prowadzić dziennik z zajęć oraz rejestr wydanych zaświadczeń?
Prawnik, ekspert prawa pracy
Jak długo powinny być przechowywane: rejestr wydanych zaświadczeń o ukończeniu szkolenia, testy i listy osób szkolonych?
prawnik, ekspert prawa pracy
Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego bhp zostało wydane po okresie dwóch miesięcy od daty szkolenia (data ukończenia szkolenia jest w zaświadczeniu). Czy można je zaakceptować?
Halina GóralskaSpecjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy konieczne jest przeprowadzanie testów, jako sprawdzenie i przyswojenie wiedzy przez pracowników po ukończeniu szkolenia bhp? Czy testy trzeba przechowywać?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone