Sklep
Chcielibyśmy zakupić drabinę. Producent przesłał nam certyfikat dla drabiny wydany przez niezależną jednostkę certyfikującą. Czy oprócz tego producent powinien dostarczyć deklarację zgodności? Ewentualnie, jakie dokumenty powinna posiadać drabina zakupiona na potrzeby zakładu?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Pomieszczenia i stanowiska pracy mogą być usytuowane na różnych poziomach. W takich sytuacjach obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie właściwych, bezpiecznych dojść stałymi schodami lub pochylniami. Rozwiązaniem dodatkowym są drabiny. W wyjątkowych przypadkach można je stosować zamiast schodów. Co jeżeli zagadnienie to stanie się przedmiotem kontroli i nadzoru niezależnych inspektorów pracy?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Chcąc kupić drabinę przenośną do zakładu pracy, często zadajemy sobie pytanie: jakie wymagania stawiają przepisy wobec drabin? Czy obowiązują takie same przepisy jak w przypadku drabin używanych do celów prywatnych? Jakie oznakowanie powinna mieć drabina (dopuszczalnego obciążenia, znak B, CE, PN)? Czy powinna mieć deklarację zgodności? Oto kilka wskazówek, na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując drabinę przenośną do zakładu pracy.
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:
Co zrobić z drabiną, która nie posiada oznakowania, gdyż została wyprodukowana w latach 90-tych lub oznaczenie zostało zniszczone i nie jest czytelne?
Jakie wymagania powinny spełniać przenośne: małe drabinki, schodki, taborety itp. o powierzchni roboczej poniżej 1 m od podłogi? Czy są to wymagania takie same jak wymagania dla sprzętu do tymczasowej pracy na wysokości?
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Producenci sprzętu oraz specjaliści BHP odpowiadają stanowczo – tak! Wskazuje na to liczba wypadków przy pracy z udziałem drabin. Dlatego koniecznie należy zapoznać pracowników z instrukcją obsługi drabiny, zanim zaczną z niej korzystać. Oto wskazówki właściwego użytkowania drabiny, które możesz wykorzystać podczas sporządzania instrukcji bhp z użyciem drabin. Informacje zawarte w tekście możesz także wykorzystać podczas szkolenia bhp wskazując zasady bezpiecznej pracy z użyciem drabin.
Czy praca na wysokości to także praca na szczeblu drabiny? Np. na szczeblu umieszczonym na wysokości 1,2m? Czy szczebel to powierzchnia w rozumieniu rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP?
Proszę o pomoc w kwestii norm i przepisów bhp, jakie muszą być spełnione dla zejść (drabina) montowanych na stałe w szybach i studniach w oczyszczalniach ścieków, instalacjach doprowadzających wodę pitną i innych obiektach. Głębokość szybów i studni waha się w zależności od obiektu, w niektórych przypadkach przekracza 3 m.
W jednym z działów do szaf aktowych dorobiono nadstawki. Pracownik, by móc dosięgnąć akt musi wejść na drabinę. Dział został wyposażony w drabinki rozstawne.. Kierownik stwierdził, że drabinki te nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Czy są specjalne wymogi dotyczące takich drabin i czy w takim przypadku pracownicy muszą przejść badania do pracy na wysokości powyżej 1 m?
Jak wymagania powinna spełniać drabina, prowadząca na dach obiektu (poprzez właz). Jakie normy i przepisy regulują tę kwestię?
Z których konkretnie przepisów wynika oznakowanie znakami zakazu wyjść na drabiny wyjściowe prowadzące na dach lub drabiny będące drogą dojścia do urządzeń znajdujących się na wysokości wewnątrz hal ( konieczność usunięcia awarii lub wykonania konserwacji tych urządzeń)? Czy oprócz znaku zakazu jeszcze jakieś zabezpieczenia należy wykonać? Czy wejścia po drabinach stanowiących dojście do kabiny suwnicy również trzeba oznakować?
Pracownik biurowy, zatrudniony w sekretariacie, realizując zadania służbowe, m.in. składuje dokumenty w szafach o wysokości około 3 m. Aby włożyć lub pobrać dokumentację z górnych półek szaf, korzysta z drabiny, stając na szczeblach, na wysokości 1,1 - 1,25 m nad poziomem posadzki. Tę czynność wykonuje sporadycznie, dwa razy dziennie lub kilka razy, a czasem nie ma takiej potrzeby w ciągu dnia. Czy kierując takiego pracownika profilaktyczne badania lekarskie, należy w skierowanie określić: "praca na wysokości 1 - 3m"?
Czy czynność wejścia/dojścia po drabinie na wysokość około 5 m aby na platformie usytuowanej na tej samej wysokości wykonać pracę zasadniczą jest pracą na wysokości? Czy wchodząc po tej drabinie, która wyposażona jest w pałąki, wchodzący musi dodatkowo użyć szelek z linkami bezpieczeństwa i przypinać się naprzemiennie, czy też pałąki drabiny są wystarczającym zabezpieczeniem?
Czy można przenosić przedmioty, ciężary po drabinie? Jeżeli tak, to ile kilogramów maksymalnie?
Opis stanowisk pracy: wysokość regałów magazynowych z reguły to max. 450 cm, ostatnia półka max. na 400 cm - przejścia pomiędzy regałami w starych sklepach to często 100/120 cm, w nowych z reguły to 140cm, a w głównych przejściach około 200 cm. Przy składowaniu artykułów powyżej 2 m pracownicy mają obowiązek stosowania zabezpieczeń chroniących przed upadkiem, czyli szelek z linką bezpieczeństwa Jakie drabiny można/należy stosować (przystawne, rozstawne, przejezdne itd.) - czy drabiny muszą mieć podesty z balustradami i poręczami ochronnymi, jeśli tak to od jakiej wysokości - ile kilogramów maksymalnie i na jakich drabinach może pracownik przenosić?
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone