Sklep
Gdy rozglądamy się wokół siebie, widzimy wiele oznaczeń. Towarzyszą nam one niemal na każdym kroku, są wszechobecne. Znajdziemy je na drodze, na parkingach, w magazynach, alejkach fabrycznych, supermarketach i większości placówek użyteczności publicznej. Ich podstawową funkcją jest utrzymania bezpieczeństwa ruchu.
Kto, w imieniu pracodawcy, może wyznaczyć ciągi komunikacyjne na terenie magazynu? Czy specjalista ds. bhp z poza zakładu lub pracownik służby bhp ma taki obowiązek? Czy lepiej gdy zrobi to osoba, która dokładnie zna zakład pracy, np. kierownik magazynu?
Halina Góralska
Czy jeżeli pracodawca ustanowi strefę ruchu na terenie dróg dojazdowych oraz parkingów przed firmą to może w strefie ruch wyznaczyć miejsca parkingowe dla wybranych pracowników na zasadach wewnętrznych ustaleń (zarządzenia) i je oznaczyć tabliczkami wymienionymi w tym zarządzeniu? Czy musi się kierować przepisami rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy należy oznaczyć drogi ciągu komunikacyjnego pomiędzy halami produkcyjnymi (na placu), którymi cały czas przemieszczają się wózki widłowe, samochody transportowe oraz piesi? Czy należny na takim placu użyć znaków drogowych do oznaczenia dopuszczalnych prędkości? Czy na takim placu powinny znajdować się oznaczone przejścia dla pieszych? Jak powinien zostać oznaczony taki plac?
Jaka to jest bezpieczna odległość przebywania osób postronnych w pobliżu pracy wózka widłowego? Czy jest ona konkretnie wskazana, czy może należy ją w jakiś sposób wyliczy, według jakiegoś wzoru?
Czy rozdzielenie dróg pieszych od transportowych, jest obowiązkowe?
Sylwester Bryłka
Specjalista ds.BHP
Biegły Sądowy z zakresu bhp
Firma posiada magazyny wysokiego składowania, jeden z magazynów nie posiada regałów, a towary różnej wielkości układane są bez oznakowania pól odkładczych, jak również bez wytyczonych dróg dojazdowych dla wózków widłowych oraz dróg pożarowych. Kierownicy nie chcą ich wyznaczać bowiem uważają, że opakowania są różnej wielkości i mogą wykraczać poza linie dróg w magazynie. Czy są przepisy, które nakazywałyby wyznaczenie dróg komunikacyjnych w magazynie?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone