Najlepsze rozwiązania do znakowania powierzchni poziomych

Gdy rozglądamy się wokół siebie, widzimy wiele oznaczeń. Towarzyszą nam one niemal na każdym kroku, są wszechobecne. Znajdziemy je na drodze, na parkingach, w magazynach, alejkach fabrycznych, supermarketach i większości placówek użyteczności publicznej. Ich podstawową funkcją jest utrzymania bezpieczeństwa ruchu.
Informacje zawarte w tym artykule:
-
Pozwolą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie do znakowania powierzchni poziomych.
-
Wskażą Ci najczęstsze trudności związane ze znakowaniem powierzchni poziomych.
-
Podpowiedzą, na co zwrócić uwagę przy wyborze systemów do znakowania powierzchni poziomych.
Czytaj także: Kolor linii wyznaczających ciągi komunikacyjne pieszych na halach produkcyjnych>>>
Pandemia COVID-19 pokazała nam, jak ważne jest zachowanie dystansu społecznego. Przekonaliśmy się, jak przydatne są w tym celu wyznaczone linie. Pozwalały nam one odnaleźć właściwy dystans, prowadziły nas i chroniły. Trzeba pamiętać, że oznakowanie, a w szczególności segregacja ruchu, to kluczowy element zapobiegania wypadkom w firmach. Na parkingu oraz w pomieszczeniach wymagane są wyraźne, widoczne, odpowiednie oznaczenia, które spełniają określone przez prawo wymagania. Dotyczy to również znaków bhp.
Obowiązek oznakowania poziomego
Obowiązek zaprojektowania i wykonania oznakowania poziomego, leży po stronie pracodawcy. Wypływa on m.in. z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bhp. Został opisany także w Dyrektywie 92/58/EWG. Jednak wiele aspektów zawartych jest w kilku normach i innych przepisach.
Obowiązkiem pracodawcy/kierownika, jest zadbanie o właściwe oznakowanie poziome. Jest to obowiązek związanym z ich odpowiedzialnością za bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy.
Najczęstsze problemy ze znakowaniem powierzchni poziomych
Wyznaczenie stref ruchu i ograniczenie ryzyka za pomocą odpowiedniego oznakowania liniami to jeden z kluczowych elementów zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy. W pełni odnosi się do zasad bhp. Zakupy sprzętu do znakowania poziomego zwykle dokonywane są przez działy BHP, Utrzymania Ruchu lub Operacyjne w organizacjach biznesowych.
Częstymi problemami, z którym spotykają się osoby odpowiedzialne za znakowanie są:
-
trudność w precyzyjnym oznakowaniu podłoży, szczególnie tych na zewnątrz,
-
słaba widoczność linii,
-
czasochłonność nakładania farb, a także sam czas ich schnięcia.
Dodatkowo, pracownicy służb bhp skarżą się na nietrwałość oznaczeń oraz ich niską odporność na zabrudzenia. W rezultacie oznakowanie należy często odświeżać. To wszystko sprawia, iż proces umieszczania oznakowania jest czasochłonny i powoduje dezorganizację pracy. Natomiast szybko brudzące się linie i ich zmniejszona widoczność są potencjalnym zagrożeniem w środowisku pracy.
Najlepsze rozwiązania do znakowania powierzchni poziomych.
Często znakowanie wstępne/pierwotne odbywa się przez znakowanie strumieniem sprężonego powietrza (Airless). Jednak zastosowanie systemu aerozolowego jest proste i szybkie. To idealne rozwiązanie do odświeżenia istniejących linii lub naklejania taśm na podłoże w celu zaznaczenia lub wytyczenia określonego obszaru.
Rozwiązaniem najczęściej poszukiwanym na rynku jest system gwarantujący dobre znakowanie na wszystkich rodzajach podłoży utwardzonych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. System, który umożliwi nałożenie dobrze widocznego znakowania oraz odpornego na zabrudzenia. Powinien on umożliwić jazdę prosto, zapewniając jednocześnie odpowiednią wydajność, tak, aby oznakowanie można było umieścić w jak najkrótszym czasie.
Przykładem takiego rozwiązania jest Soppec Driver System. To jedyny taki innowacyjny system na rynku. Pozwala on łączyć nakładanie farby i/lub naklejanie taśmy na podłoże. To także najszybszy system malowania farbami w sprayu. Optymalnie można wymalować 10 m linii w 30 s. Jest to rekordowy czas jeśli chodzi o wykonanie oznakowania. Stosuje się go wyłącznie z farbami w aerozolu lub z taśmami klejącymi dostępnymi na rynku (standardowe taśmy z rdzeniem ø 75mm). Zmiana wózka z systemu do nakładania farb w system do naklejania taśm jest błyskawiczna. Jest to dodatkowy atut ułatwiający użytkowanie.
Tak więc, wybierając najlepsze rozwiązanie do znakowania powierzchni poziomych nie trzeba już wybierać między zapewnieniem bezpieczeństwa a wydajnością nakładania oznakowania. Aktualne innowacyjne rozwiązania pozwalają na optymalizację obu tych kryteriów.
Sprawdź także: Kto wyznacza ciągi komunikacyjne na terenie magazynu?>>>
Artykuł powstał przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol z firmą Technima Central GmbH

RAW-POL to polska firma oferująca szeroki asortyment środków ochrony indywidualnej najwyższej jakości. Poprzez sieć swoich dystrybutorów pomaga pracodawcom zapewnić bezpieczne warunki pracy i nadążyć za wszystkimi nowinkami produktowymi. Na stronie rawpol.com, prezentuje nowe i innowacyjne rozwiązania pojawiające się w branży bhp. Jednym z celów firmy jest także propagowanie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy w trosce o zdrowie i życie pracowników.
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.