Sklep
Każda praca wiąże się z właściwym dla niej poziomem ryzyka. Stosunkowo bezpieczna praca biurowa z jednej strony, z drugiej zaś – praca szczególnie niebezpieczna, czyli odznaczająca się szczególnym poziomem zagrożeń lub wykonywana w utrudnionych warunkach. Właściwa organizacja takiej pracy daje możliwość skutecznego zapobiegania wypadkom przy pracy. Dużego znaczenia nabierają dobrze przygotowane szkolenia bhp. Warto też pamiętać, że organizacja prac szczególnie niebezpiecznych jest na bieżąco kontrolowana przez inspektorów PIP zarówno w ramach planowych kontroli, jak również na skutek działań interwencyjnych. W artykule przedstawiono analizę wybranych zagadnień dotyczących prac szczególnie niebezpiecznych.
Praca w sezonie letnim stawia przed pracodawcą kilka dodatkowych obowiązków. W prawidłowo funkcjonującym zakładzie pracy nie wymagają one wielkich nakładów czy zmian organizacyjnych. Niemniej jednak wymagają przeglądu poszczególnych elementów mających wpływ na pracowników, w tym właściwej wentylacji i klimatyzacji oraz odpowiedniej temperaturyw pomieszczeniach pracy, ale także zapewnienia zimnych napojów i ochrony przed nasłonecznieniem w pracy w terenie. Pobierz e-book "Praca w okresie letnim", przypomnij sobie oraz pracodawcy obowiązki związane z sezonem letnim.
Przepisy dopuszczają zatrudnianie osób poniżej 18. roku życia. Nie ma jednak podstawy do powierzania im pracy na takich samych zasadach, jak w przypadku pracowników pełnoletnich. Młodociani nie mogą wykonywać wielu prac – zarówno na potrzeby przygotowania zawodowego, jak i w ramach prac lekkich. Z drugiej strony przy niektórych pracach wzbronionych młodociani mogą być zatrudnieni, ale wyłącznie na potrzeby procesu przygotowania zawodowego. Kwestie zatrudniania młodocianych reguluje całkowicie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 19 czerwca 2023 r. Co z niego wynika?
Analizując nowe przepisy o pracy zdalnej, można dojść do wniosku, że ten sposób organizacji pracy to wyłączna sprawa między pracodawcą a pracownikiem zdalnym. Nic bardziej mylnego. Trzeba pamiętać o kompetencjach z zakresu kontroli i nadzoru, które są przypisane inspektorom pracy. W przypadku pracy zdalnej nie zostały ograniczone. Jak się zatem przygotować do takiej kontroli? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie dokumenty przygotować? W ebooku znajdziesz najważniejsze dokumenty opracowane przez naszych ekspertów.
Jednym z warunków dopuszczenia pracownika do pracy, jest odbycie przez niego szkolenia wstępnego bhp. Szkolenia wstępne odbierane są często przez pracowników jako przymusowa strata czasu. Nic bardziej mylnego. Dobrze zorganizowane szkolenie to świetna wizytówka zakładu pracy. Warto podkreślić, jak olbrzymią rolę w jego przeprowadzaniu odgrywa służba bhp. Prowadzenie szkoleń wstępnych ogólnych bhp jest jednym jej z podstawowych zadań. Natomiast instruktażem stanowiskowym (szkoleniem wstępnym stanowiskowym) zajmują się zwykle wyznaczone przez pracodawcę osoby kierujące pracownikami. Zatem przypomnijmy sobie:
Innymi słowy, o czym mówić na szkoleniu wstępnym bhp? Odpowiedzi na te i inne pytania są zawarte w tym e-booku.
E-book "O czym mówić na szkoleniu wstępnym BHP?" to materiał przygotowany z myślą o pracodawcach, pracownikach służby BHP oraz osobach kierujących pracownikami. Pozwoli on:
Zdarza się, że w trakcie ustalania okoliczności i przyczyn wypadku pojawiają się wątpliwości dotyczące prawnej kwalifikacji danego zdarzenia. Dlatego warto korzystać z różnych form przypomnienia zagadnień związanych z postępowaniem powypadkowym. W e-booku przedstawiamy zbiór odpowiedzi ekspertów na pytania dotyczące kwalifikowania konkretnych zdarzeń w kategoriach wypadków przy pracy. Specjaliści ds. bhp z wieloletnim doświadczeniem odpowiadając na pytania o faktyczne zdarzenia, pomagają w kwalifikowaniu wypadków pracowników i osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Czasem nawet doświadczeni członkowie zespołów powypadkowych mogą natrafić w swojej pracy na wypadki, przy kwalifikowaniu których potrzebują wsparcia.
W e-booku "Kwalifikacja zdarzeń wypadkowych" znajdziesz odpowiedzi na pytania:
W załączniku nr 2 do rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, znajdziemy - Szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej. Załącznik ten został zmieniony w związku z Dyrektywą Komisji (UE) 2019/1832 z 24 października 2019 r. zmieniającej załączniki I, II i III do dyrektywy Rady 89/656/EWG. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie zmiany wprowadzono do przepisów w zakresie środków ochrony indywidualnej na mocy tej dyrektywy, zajrzyj e-booka. Informacje w nim zawarte pozwolą Ci zapewnić pracownikom środki ochrony indywidualnej z uwzględnieniem wszystkich wymagań prawnych.
Z e-booka "Jak dobierać środki ochrony indywidualnej?" dowiesz się m.in.:
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone