Sklep
Skutki podatkowe (zwolnienie z opodatkowania) wypłaty ekwiwalentu na doposażenie stanowiska pracy zależą od tego, czy praca jest świadczona w warunkach panującej epidemii, czy bez względu na stan epidemii. Co zatem z podatkiem od wypłaty ekwiwalentu na doposażenie stanowiska pracy zdalnej świadczonej na czas epidemii?
Przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (przede wszystkim wynagrodzenia i ekwiwalenty), a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT).
Sławomir Liżewski
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy pracownik posiadający i używający własne środki ochrony indywidualnej typu: kask, szelki, okulary ochronne, nauszniki może za nie otrzymać od pracodawcy ekwiwalent? Czy to jest zgodne z prawem?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Rozszerzając definicję środka ochrony indywidualnej, środkami ochrony indywidualnej mogą być też substancje do użycia w razie kontaktu z czynnikiem szkodliwym, np. mleko. Jednak warunkiem jest ich fizyczne dostarczanie pracownikowi i niemożliwe jest wypłacanie ekwiwalentu za taki środek ochrony indywidualnej. Takie wnioski wynikają z orzeczenia Sąd Okręgowy w Tarnowie.
Anna Słowińska
prawnik, specjalista prawa ochrony zdrowia
i ochrony praw człowieka
Pracownicy naszej firmy jeżdżą w teren, opuszczając samochód wykonują krótkie zadania na otwartej przestrzeni gdy jest chłodno. Chcielibyśmy wypłacić im ekwiwalent na zakup, w czasie pracy, ciepłych napoi. Pracownicy wyrażają zgodę na otrzymywanie środków finansowych i samodzielne kupowanie sobie ciepłych napoi. Czy jest to możliwe i zgodne z przepisami?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownicy otrzymują ekwiwalent pieniężny za należne im odzież i obuwie robocze. Księgowa domaga się potrącenia im podatku od tych należności. Czy słusznie? Proszę o podstawę prawną.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Zgodnie z podstawą prawną to pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze. Czy w zasadach przydziału pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego ewentualnie w tabeli norm można zamieścić poniższą informację: „Zamiast konkretnej odzieży lub obuwia roboczego, danemu pracownikowi przysługuje określona kwota pieniężna na ten zakup we własnym zakresie.”?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy pracownikowi zatrudnionemu w charakterze pracownika administracyjno-biurowego przysługuje ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży własnej?
Zatrudniliśmy pracowników z grupy robót publicznych w okresie od 30 sierpnia do 30 listopada (praca w terenie). Chcemy wypłacić ekwiwalent pieniężny za zużycie odzieży własnej w tym okresie. Czy powinniśmy wypłacić ekwiwalent za kurtkę ocieplaną, której okres używalność jest na trzy okresy zimowe?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone