Sklep
Czy w związku z Covid-19 jest obowiązek podwyższenia ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej 3 krotnie? Czy jest jakiś przepis rozporządzenia lub innego dokumentu z którego wynika taka konieczność? Kwestia dotyczy branży spożywczej i gastronomii.
Michał Culepa
W zakładzie pracy jest wypłacany ekwiwalent za pranie odzieży. Czy jeśli pracownika nie było kilka dni lub nawet jeden dzień, to należy mu odliczyć nieobecność w kwocie wypłacanego ekwiwalentu? Czy jednak kwota jest, powinna być, stała bez względu liczbę przepracowanych dni w danym miesiącu?
Halina Góralska
Jak wyliczyć i prawidłowo udokumentować wypłatę ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej?
Wypłata kwot, nawet zróżnicowanych ze względu na porę wykonywania pracy, określonych w przepisach zakładowych jako ekwiwalent za pranie i konserwację odzieży roboczej, powinna być traktowana w całości jako ekwiwalent za pranie odzieży i zwolniona z opodatkowania i składek ZUS – orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
Michał CulepaPrawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy należy wypłacać ekwiwalent pieniężny za pranie munduru służbowego według wzoru MSWiA dla strażników miejskich, którzy są pracownikami samorządowymi zatrudnionymi na stanowiskach urzędniczych?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Firma zatrudnia około 1500 pracowników. w ramach swojego obowiązku pracodawca dostarcza pracownikom nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informuje pracowników o sposobach posługiwania się tymi środkami. Ponieważ pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te pozostają wykonywane przez pracownika. Pracownikowi z ramach wykonywania tych czynności pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu wypłacanego przez pracodawcę pracownikowi jest w każdym miesiącu taka sama niezależnie od przepracowanej liczby dni. W przypadku nieobecności pracownika w pracy trwającej dłużej niż 30 dni pracownik nie otrzymuje ekwiwalentu za pranie odzieży. Czy istnieje przesłanka, aby uznać wypłacany przez pracodawcę ekwiwalent jako ryczał ze względu na stałą miesięczną kwotę i w związku z tym oskładkować i opodatkować? Czy istnieje obowiązek naliczenia ekwiwalentu wprost proporcjonalnie do ilości przepracowanych dni?
Jan M. Piórospecjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku administracyjno-biurowym należy się ekwiwalent za pranie odzieży?
Pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej, gdy nie można zapewnić tego prania na terenie zakładu pracy. Czy w ramach tego obowiązku mieści się odzież robocza i ochronna czy tylko i wyłącznie zdefiniowana jako robocza? Problem dotyczy odzieży osób nadzorujących prace, głównie wyposażonych w kurtki całoroczne ochronne, ostrzegawcze i obuwie ochronne.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone