Sklep
Czy na stanowisku obsługi urządzeń technicznych typu szlifierka, wiertarka, owijarka można stosować gotowe instrukcje bhp do obsługi takich urządzeń, w formie kolorowych plansz, dostępnych w Internecie i na ich podstawie szkolić pracowników? Czy też konieczne jest napisanie zakładowych instrukcji obsługi takich urządzeń? Czy stosowanie obu tych form instrukcji, jako ich uzupełnienie ma sens?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy,
rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W sytuacji epidemicznej i szybkim szerzeniu się zakażeń SARS-CoV-2, procedurę dezynfekcji pomieszczeń ozonem uważa za akceptowalną, jednak wyłącznie w warunkach rygorystycznej kontroli i nadzorowania tego procesu. Dlatego istotne jest sporządzenie instrukcji bhp przy ozonowaniu pomieszczeń, określającej czynności dozwolone i zabronione. Wychodząc naprzeciw takiej potrzebie, kiedy to coraz więcej pracodawców inwestuje w taki sposób oczyszczania środowiska pracy i zakupuje ozonatory, ekspert Portalu BHP opracował przykładową instrukcję bhp przy obsłudze ozonatora.
Niezapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przez np. brak precyzyjnej instrukcji bhp, przyczynia się do zwiększenia odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy za wypadek przy pracy. Instrukcja bhp powinna szczegółowo określać właściwe, bezpieczne postępowanie pracownika, aby uchronić go przed wypadkiem, wynika z orzeczenia Sądu Okręgowego w sprawie wypadku przy pracy podczas prac przeładunkowych.
Anna Słowińska
prawnik
Kierownik przekazał pracownikom instrukcje producenta maszyn i urządzeń, aby zapoznali się z nimi. Do wspomnianych instrukcji zostało dołączone oświadczenie ze sformułowaniem: "Zapoznałem się, zrozumiałem i będę się stosował do poniższych instrukcji...". Pracownik po zapoznaniu się z instrukcjami odmówił podpisania oświadczenia, ponieważ stwierdził, że jego treść godzi w jego dobra osobiste. Miał konkretnie na myśli sformułowanie " zrozumiałem". Uznał, że kierownik traktuje go jak osobę delikatnie mówiąc niemądrą. Czy oświadczenie z taką treścią jest zgodne z prawem? Czy kierownik ma prawo wymagać podpisania takiego dokumentu? Czy pracownik ma prawo odmówić jego podpisania?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jedna z przyczyn wypadku przy pracy to „brak instrukcji posługiwania się czynnikiem materialnym”. A co w sytuacji, gdy tym czynnikiem materialnym jest wyrób lub część wyrobu (np. korpus blaszanej szafy)? Jeśli zdarzają się wypadki spowodowane rozcięciem części ciała (rąk, nóg, głowy), które wynikają z niewłaściwego obchodzenia się z materiałem (złe chwytanie, obracanie w dłoniach, wyślizgnięcie, transport ręczny), to czy powinniśmy stworzyć instrukcję „obchodzenia się” z materiałem – blachą?
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Dla wszystkich rodzajów wózków eksploatowanych w zakładzie powinny być opracowane instrukcje bhp dotyczące obsługi i konserwacji. Zapisy w instrukcjach muszą uwzględniać warunki istniejące w miejscach pracy wózków i powinny być aktualizowane po każdych zmianach mających wpływ na bezpieczeństwo pracy.
Muszę wykonać instrukcję obsługi mieszalnika do farb (duża maszyna używana w hurtowni farb i lakierów do uzyskiwania koloru jaki zażyczy sobie klient) nie mam DTR do tej maszyny, informacje jakie się znajdują na maszynie to UDM-Banjo/D300, proszę zasugerowanie najważniejszych kwestii na temat tego typu urządzenia (głównie chodzi o zagrożenia i wymagania)
Jan M. Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy do kart charakterystyki substancji chemicznej jest konieczne tworzenie dodatkowo instrukcji bhp ?
Czy pod instrukcją bhp powinny być podpisy osób, które ją sporządzały, akceptowały, i zatwierdzały, czy wystarczy tylko podpis pracodawcy?
Kazimierz Żurawskigłówny specjalista ds. bhp w firmiedoradztwa z zakresu prawai ochrony pracy SEKA SA
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone