Sklep
Jeżeli określone zostały w karcie charakterystyki (MSDS) NDS i NDSCh stosowanych substancji chemicznych wymagane jest przeprowadzenie badań tych substancji? Ponadto w karcie pojawiają się oznaczenia np. DNEL, czy to jest odpowiednik NDS? Czy jeżeli pracownik używa np. smaru gdzie w składzie określono NDS i NDSCh, gdzie czas narażenia to ok. 15 min. również wymagane jest wykonanie badań?
Dla pracownika używającego sporadycznie szkodliwej substancji (np. smaru) jest jak najbardziej wskazane dokonanie badania narażenia na substancje chemiczną?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Od 11 lutego 2012 r. obowiązują nowe uregulowania rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 17 stycznia 2012 w sprawie karty bezpieczeństwa (MSDS) (Dz. U. z 2012 r. poz. 111). Nakładają one na załadowcę statku obowiązek dostarczenia tego rodzaju karty bezpieczeństwa (MSDS) kapitanowi statku, przed rozpoczęciem załadunku oleju luzem, a także przed rozpoczęciem bunkrowania paliwa na statek.
Od 11 lutego 2012 r. obowiązują nowe uregulowania rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 17 stycznia 2012 w sprawie karty bezpieczeństwa (MSDS) (Dz. U. z 2012 r. poz. 111).. Nakładają one na załadowcę statku obowiązek dostarczenia tego rodzaju karty kapitanowi statku, przed rozpoczęciem załadunku oleju luzem, a także przed rozpoczęciem bunkrowania paliwa na statek.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniające dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE, czyli tzw. rozporządzenia REACH razem z kartą charakterystyki dostawca substancji lub mieszaniny musi przekazać odbiorcy również scenariusze narażenia. Co powinno się znaleźć w takim scenariuszu i jak go sporządzić?
Tomasz W. Grauszspecjalista ds. bhp z czynnikami chemicznymi
W związku z nowym rozporządzeniem w sprawie substancji chemicznych należy dostosować karty charakterystyk do nowego wzoru. Czy niezbędne jest także stworzenie kart charakterystyk substancji chemicznych wszystkich składników chemicznych, które tworzą dany produkt czy wystarczy karta danego produktu chemicznego?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone