Sklep
Czy na karcie szkolenia wstępnego przy szkoleniu ogólnym w miejscu „imię i nazwisko osoby szkolącej” wystarczy wpisać lub wydrukować imię i nazwisko osoby szkolącej, czy wymagany jest podpis z pieczątką? Przy dużej ilości szkolonych osób podbijanie i podpisywanie każdej karty jest uciążliwe.
Halina Góralska
Jeżeli pracownik operator maszyn obsługuje linię technologiczną składająca się z kilku urządzeń (takich jak np.: rozwijarka, prostownica, zgrzewarka, rol-otok), czy na karcie szkolenia wstępnego BHP w punkcie 4 należy wyróżnić wszystkie takie urządzeń i na każdym z nich przeprowadzić osobno instruktaż stanowiskowy, czy może należy sporządzić osobną kartę do szkoleń na poszczególnych urządzeniach?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jeżeli pracownik po jakimś czasie zmienia stanowisko pracy to instruktaż stanowiskowy odnotowujemy w pierwotnej karcie szkolenia bhp, gdzie jest miejsce na drugie stanowisko, czy wypisujemy nowy dokument?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy można zmodyfikować kartę szkolenia wstępnego? Chcieliśmy umieścić zamiast lub dodatkowo w pkt. 2) **Instruktaż stanowiskowy na stanowisku pracy ............. przeprowadził w dniach .......... r. .............. (imię i nazwisko przeprowadzającego instruktaż). Po przeprowadzeniu sprawdzianu wiadomości i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy Pan (i) Jan Kowalski został (a) dopuszczony (a) do wykonywania pracy na stanowisku: konserwatora. ……….. (podpis osoby, której udzielono instruktażu*) 12.12.2017 r. Zbigniew Malinowski (data i podpis kierownika komórki organizacyjnej) oświadczenie o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
Czy karta szkolenia wstępnego musi być dokładnie identyczna jak w rozporządzeniu, czyli 1/1? Czy też może być cała zawartość zgodna z rozporządzeniem, ale przełożona na inną stworzoną kartę szkolenia wstępnego?
Tomasz Zwolak
Prawnik, specjalista ds. prawa pracy
Pracodawca zamierza powierzyć pracownikowi prace na nowym stanowisku: operator maszyn do całorocznej obsługi terenów zielonych. Pracodawca nie posiada kadry, która mogłaby pracownika przeszkolić w zakresie obsługi tych maszyn. W związku z tym, że pracodawca nie dysponuje osobami, które mają odpowiedni zasób wiedzy i doświadczenia w tym zakresie, zamierza posiłkować się specjalistami z zewnątrz. Jak prawidłowo pracodawca powinien udokumentować przeprowadzenie szkolenia stanowiskowego? Czy w karcie szkolenia BHP, przeprowadzenie szkolenia potwierdza specjalista zewnętrzny, czy też osoba kierująca pracownikami? Czy, może i specjalista z zewnątrz i osoba kierująca pracownikami?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Kto może podpisać i przeprowadzić dokumentację szkolenia wstępnego - instruktaż stanowiskowy dla kierownika? Czy może być to Specjalista ds. BHP?
Czy pracownicy, którzy zostali zatrudnieni w latach 1990-1995 powinni posiadać karty szkoleń wstępnych zgodne z obecnie obowiązującymi przepisami?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Moje pytanie dotyczy wzoru karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp. Czy dopuszcza się możliwość dopisania do karty dodatkowych zapisów, odpowiadających specyfice danego zakładu pracy?
Mariusz Foremniak starszy specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Co powinien zrobić pracodawca, gdy z zakładzie zaginęły karty szkolenia wstępnego i stanowiskowego pracowników biurowych?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Wszyscy pracownicy, maja aktualne szkolenia okresowe, natomiast większość z nich nie posiada kart szkolenia wstępnego. Co w takim wypadku robić? Czy przeprowadzić szkolenia wstępne dla tych pracowników, którzy go nie mieli, czy może zgodnie z zasadą "prawo nie działa wstecz" pozostawić to i kontynuować te szkolenia okresowe zgodnie z ich terminem?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy informacje o szkoleniach odbytych przed 1 lipca 2005r. należy wpisać do „Karty szkolenia wstępnego” wg obecnie obowiązującego wzoru?
Jan Pióro specjalista z zakresu prawa pracy biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy w karcie szkolenia wstępnego w dziedzinie bhp należy za każdym razem uzupełniać odbycie przez pracownika instruktażu stanowiskowego?
Kazimierz Żurawski główny specjalista ds. bhp, współpracownik firmy doradztwa z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA S.A.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone