Sklep
To co pracownicy trzymają w szafkach pracowniczych czasami zadziwia pracodawców. O ich zawartości często dowiadują się dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem. Byli pracownicy pozostawią po sobie różne pamiątki, np. butelki po alkoholu. Rodzi się więc pytanie, czy pracodawca ma prawo kontrolować szafki pracownicze pod względem ich zawartości? Jakie konsekwencje poniesie pracownik, jeżeli kontrola stwierdzi, że w szafce znajduje się np. alkohol? Poznaj uprawnienia pracodawcy i wykorzystaj w swojej firmie.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Artykuł ten wskaże Ci:
Jak wyegzekwować prawo pracodawcy do przeglądu szafek pracowniczych?
Jak zgodnie z przepisami przeprowadzić kontrole w szafkach pracowniczych?
Co zrobić w przypadku ujawnienia niepożądanych rzeczy w szafkach pracowniczych , np. alkoholu?
Wypadek przy pracy w każdej firmie oznacza szereg czynności dla pracodawcy, służby bhp. Szczególnie w przypadku wypadków śmiertelnych lub ciężkich rodzą się dodatkowe obowiązki. Taki wypadek trzeba zgłosić do PIP i należy spodziewać się kontroli powypadkowej oraz zbadania jego okoliczności przez inspektora PIP. Na co w takim przypadku zwróci uwagę inspektor? Z czym pracodawcy mają największy problem, a co odbija się na wypadkowości?
Kinga Grodzicka-Lisek
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
prawidłowo wywiązać się z obowiązków ciążących na pracodawcy w przypadku śmiertelnego czy ciężkiego wypadku przy pracy i uniknąć kary;
przygotować się na kontrolę powypadkową inspektora PIP i zwrócić uwagę na badane bez niego obszary;
poznać najczęstsze nieprawidłowości mające wpływ na wypadkowość w polskich firmach i podjąć odpowiedzenie działania zapobiegawcze.
Obowiązkiem Dyrektora szkoły jest przeprowadzanie przeglądów obiektów należących do szkoły pod kątem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z tych obiektów. Przeglądu tego powinna dokonać specjalnie powołana do tego komisja, w której zwykle bierze udział dyrektor szkoły lub jego zastępca. Udokumentowaniem przeprowadzonej kontroli jest protokół pokontrolny. Wzór takiego protokołu z kontroli obiektów należących do szkoły, gotowy do wykorzystania, znajdziesz na Portalu BHP.
Państwa Inspekcja Pracy wydała komunikat, w którym ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod ten organ. Oszuści wysyłają maila, z adresu naśladującego adres Inspekcji Pracy, z informacją o rzekomej kontroli ze strony PIP. Oszuści próbują również wyłudzić pieniądze za rzekome szkolenia organizowane przez PIP.
Czy inspektor bhp powinien tylko dokonać kontroli w firmie i wydać polecenie, czy też powinien dopilnować kierownika, aby polecenie było zrealizowane, czy np. zakupić kaski dla operatorów wózków jezdniowych za osobę odpowiedzialną za zakup. Pracodawca uważa, że behapowiec jest od tego żeby sprawę załatwić od zalecenia do zakupu.
Jan M. Piór specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Do Inspektora BHP należy między innymi przegląd środków ochrony osobistej takich jak kaski, odzież kwasoodporna, gogle, przyłbice i inne. Do środków zabezpieczających prace na wysokości należą szelki bezpieczeństwa, które również podlegają kontroli okresowej. Jak powinna wyglądać taka kontrola, kto może ją przeprowadzić i jak taka kontrola ma być dokumentowana? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaZ zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone