Sklep
Koronawirus stanowi zagrożenie dla każdego. Jednak z racji wykonywanych obowiązków, osoby zatrudnione w komórkach bhp są zagrożone w sposób szczególny. Czy istnieje zatem możliwość ograniczenia zadań pracowników służby bhp w czasie epidemii tak, aby zredukować ich narażenie związane z COVID-19?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz koli jego przestrzegania
Każda szkoła jest zobowiązana do przeprowadzenia co najmniej raz w roku kontroli stanu bhp. Wywiązanie się z tego obowiązku sprawdza PIP. Aby zrealizować ciążący na dyrektorze placówki obowiązek powinien on przy udziale powołanej przez siebie komisji dokonać przeglądu stanu bhp a z poczynionych ustaleń sporządzić należy protokół pokontrolny. Wzór takiego protokołu z kontroli stanu bhp, gotowy do wykorzystania, znajdziesz na Portalu BHP.
W zakładach gastronomicznych eksploatowane są niebezpieczne maszyny, urządzenia i narzędzia ręczne. Dlatego zaleca się, aby szczególnie w małych zakładach gastronomicznych, czyli zatrudniających do 5 pracowników, przeprowadzać częstą kontrolę stanu bhp. Najlepiej aby przeprowadzał ją pracodawca, wspólnie z osobą, której powierzono wykonywanie zadań służby bhp. Aby ułatwić to zadanie przygotowaliśmy przykładową listę kontrolę gotową do wykorzystania w zakładzie gastronomicznym. W zależności od sytuacji w firmie można skorzystać z całej listy lub jedynie wybranych bloków tematycznych.
Niemal w każdej firmie znajdziemy stanowisko pracy asystentki/sekretarki. Aby ułatwić przygotowanie oceny ryzyka zawodowego oraz przeprowadzenie kontroli stanu bhp na tym stanowisku pracy przygotowaliśmy listę kontrolną dla stanowiska sekretarki. Dokument ten z całą pewnością ułatwi sprawdzenie bądź przygotowanie tego stanowiska pracy pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy.
W celu przeprowadzenia kontroli stanu bezpieczeństwa maszyn i urządzeń najprościej posłużyć się listą kontrolną. Taką listę szczegółową, korzystając z zapisów rozporządzenia w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bhp w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy, prezentujemy – gotową do pobrania i wykorzystania. Dzięki niej z łatwością można skontrolować stan bhp maszyn w firmie.
Związki zawodowe działające w Zakładzie wystosowały do komórki bhp pismo wnosząc o natychmiastowe (nie później niż 14 dni) przeprowadzenie kontroli warunków pracy na wyszczególnionych stanowiskach oraz w terminie 7 dni po zakończeniu kontroli dostarczenia organizacji wyników. Takowe kontrole są przez pracownika bhp cyklicznie przeprowadzane i sporządzony protokół jest przedstawiany Dyrektorowi do zatwierdzenia a następnie przekazany kontrolowanej komórce. Czy organizacje związkowe działające w zakładzie mają prawo narzucić komórce bhp obowiązek wykonania takich kontroli? Czy organizacje związkowe mogą żądać (jeśli tak, to od kogo) otrzymania protokołu pokontrolnego?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
PIP przedstawiła Sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej wyniki kontroli w zakresie bhp przy eksploatacji urządzeń energetycznych w zakładach przyłączonych do sieci średnich napięć przeprowadzonych w 2014 r. Niestety nie są one optymistyczne. W efekcie działań kontrolnych inspektorzy wydali ponad 2 tys. decyzji, zaś na sprawców wykroczeń przeciw prawom pracowników nałożyli mandaty karne.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone