Sklep
Resort pracy przygotowuje projekt przepisów, które pozwolą pracodawcom przeprowadzać samodzielnie prewencyjne kontrole trzeźwości pracowników oraz przebywania pod wpływem narkotyków. Projekt uwzględnia również wprowadzenie kompleksowej regulacji określającej podstawy do niedopuszczenia do wykonywania pracy pracownika, wobec którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Rzecznik Praw Obywatelskich dopytuje wicepremiera Jarosława Gowina o zmianę przepisów w zakresie prewencyjnej kontroli trzeźwości pracownika. Zdaniem RPO pracodawcy powinni mieć możliwość samodzielnej kontroli pracowników na obecność alkoholu czy substancji psychotropowych. Poznaj argumenty w tej kwestii wysuwane przez Rzecznika.
Resort pracy zgodził się z Urzędem Ochrony Danych Osobowych, że pracodawcy nie mają prawa samodzielnie prowadzić wyrywkowych ani prewencyjnych kontroli trzeźwości załogi. Natomiast badanie stanu trzeźwości może przeprowadzić wyłącznie uprawniony organ. Jednak Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podkreśla przesłankę konieczną do wykonania badania „uzasadnione podejrzenie” że pracownik jest nietrzeźwy.
Redakcja Portalu BHP
Z wnioskiem o wydanie objaśnienia prawnego w kwestii uprawnienia pracodawcy do samodzielnej kontroli stanu trzeźwości pracownika wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Była to reakcja na stanowisko jakie w tej sprawie zajął UODO. Być może resort pracy rozstrzygnie spór i wyjaśni coraz częściej pojawiające się wątpliwości w tej kwestii.
Regularnie przeprowadzamy wyrywkowe badania stanu trzeźwości pracowników przy użyciu alkomatu. Czy takie badania możemy nadal sami przeprowadzać, czy też mamy zawiadamiać organ porządku publicznego do przeprowadzenia takiego badania - w związku z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
1 lipca 2011 r. to data wejścia w życie zmian do ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 z późn. zm.; dalej: ustawa o wychowaniu w trzeźwości), wprowadzonych tzw. ustawą deregulacyjną, czyli ustawą z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. nr 106, poz. 622)
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik, specjalista z zakresuprawa pracy i bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone