Sklep
Związek wypadku z pracą należy rozpatrywać w kategoriach jedności miejsca i czasu wykonywania pracy, obowiązków wynikających lub związanych z zawartym stosunkiem obligacyjnym oraz zaistniałego zdarzenia wypadkowego. W celu stwierdzenia istnienia lub zerwania związku z pracą decydujące znaczenie ma zachowanie się pracownika, który uległ wypadkowi orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 11 sierpnia 1994 r. sygn. akt II PRN 1/94.
Pracownik w drodze do pracy wstąpił do sklepu spożywczego aby kupić sobie artykuły spożywcze na drugie śniadanie. Wchodząc do sklepu na schodku pracownik potknął się i upadł, doznając urazu stopy. Czy taki wypadek należy uznać jako wypadek w drodze do pracy?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jak zakwalifikować wypadek, któremu uległ pracownik w drodze na okresowe badania lekarskie? Badania okresowe miały być wykonywane przed godzinami pracy o godzinie 8.00. Pracę ten pracownik w danym dniu rozpoczynał o 14.00
Czy w przypadku, gdy wypadek nie zostanie uznany jako wypadek przy pracy, to czy należy w protokole powypadkowym określać przyczyny wypadku, wnioski i środki profilaktyczne, czy należy sporządzać statystyczną kartę wypadku?
Pracownik magazynu miał dzień wolny od pracy zgodnie z grafikiem. Wcześniej poparzył rękę w domu i po udzieleniu pomocy przez lekarza, nie chcąc korzystać ze zwolnienia L4, wypisał urlop wypoczynkowy. Następnego dnia przyszedł jednak do firmy z zamiarem przedłużenia urlopu wypoczynkowego. Nie załatwił tego w biurze Kierownika, ale udał się na halę magazynową i został potrącony przez wózek widłowy. Jak z prawnego punktu widzenia rozpatrzyć kwestię utraconego związku z pracą, co jest podstawowym elementem uznania wypadku za wypadek przy pracy. Czy okoliczności dają podstawę do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy.
Jan Pióro
Wypadek, który miał miejsce przy wykonywaniu społecznych funkcji prezesa zarządu klubu sportowego, nie jest wypadkiem przy pracy także wówczas, gdy klub był finansowany przez pracodawcę, który powołał pracownika do pełnienia tej funkcji – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka
Pracownikowi, podczas pracy, doznał urazu dłoni w skutek którego amputowano mu paliczki palców. Czy taki wypadek przy pracy traktujemy jako ciężki, czy tylko indywidulany z tymczasową niezdolnością do pracy?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jak zakwalifikować wypadek ucznia szkoły podstawowej, który ślizgając się na kolanach zawadził o ogranicznik drzwi i rozciął nogę. Lekarz po udzieleniu pierwszej pomocy założył kilka szwów i opatrzył ranę. Czy jest to wypadek ciężki, czy lekki powodujący czasową niezdolność?
Pracownik przyjechał do pracy prywatnym samochodem na godzinę 22, czyli na trzecią zmianę na parking ogólno zakładowy (dostępny dla większości pracowników, a w godzinach nocnych dla wszystkich pracujących). Wychodząc z samochodu przytrzasnął sobie palec prawej ręki i doznał urazu. Czy tego rodzaju wypadek należy uznać jako wypadek w drodze do pracy czy w pracy?
Pracownica sklepu podczas układania pudełek w magazynie i na terenie sklepu poczuła ból w kolanie. Po pracy udała się do lekarza, który na podstawie prześwietlenia RTG stwierdził , że doszło do skręcenia stawu w wyniku przeciążenia w pracy. Pracownica chce zgłosić to jako wypadek przy pracy. Czy w tym konkretnym przypadku można mówić o wypadku przy pracy? Czy przeciążenie nogi w pracy może zostać uznane jako przyczyna zewnętrzna ( pracownica nie uderzyła się w tą nogę)?
Sporo wątpliwości w praktyce budzi kwestia tego, czy można uznać za wypadek przy pracy zdarzenie, do którego doszło podczas wykonywania czynności na rzecz podmiotu innego niż pracodawca w czasie i miejscu pracy. Poznaj stanowisko, jakie zajął w tej materii Sąd Najwyższy.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Pracownik podczas meczu piłki nożnej doznał złamania obojczyka. Mecz był treningiem przed międzyzakładowymi zawodami, w których poszkodowany miał reprezentować pracodawcę i był zorganizowany przez pracodawcę. Pracownik na ten mecz przyszedł dobrowolnie, bez żadnego skierowania i poza godzinami pracy. Czy istnieje w tej sytuacji związek z pracą?
W moim zakładzie pracy doszło do bójki, portier kwadrans przed końcem zmiany nie chciał wpuścić swojego zmiennika (kobiety) na teren firmy oznajmiając, że wpuści ją dopiero o godz. 18, bo tak zaczyna pracę. Kobieta stwierdziła, że powinna wejść przed końcem jego zmiany i odebrać stanowisko. Około godziny 18 portier uderzył w twarz kobietę i wyszedł z firmy. Kobieta zawiadomiła o zaistniałym wydarzeniu Policję i pracodawcę. Policja nie przyjechała i oświadczyła, że zdarzenie miało miejsce na terenie zakładu pracy i odpowiada pracodawca. Kobieta udała się na izbę przyjęć i przyniosła zwolnienie chorobowe. Czy takie zdarzenie możemy uznać jako wypadek przy pracy? Niema świadków zdarzenia, zmiennik twierdzi, że nie uderzył kobiety. Kobieta wychodząc z firmy udała się na Policję twierdząc, że założy zmiennikowi sprawę w sądzie.
Czy wypadek na parkingu przyzakładowym (poślizgniecie się na lodzie) zaraz po zakończeniu pracy (po zamknięciu sklepu) jest wypadkiem przy pracy?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Pracownik uległ wypadkowi na prostej drodze, wykrzywiła mu się noga w półbucie (obcas ok. 8-10cm) w wyniku czego doznał urazu kostki. Jak taki wypadek zakwalifikować? Czy uznać za wypadek przy pracy? Nadmieniam, że jest to pracownik biurowy, który przemieszczał się z jednego pomieszczenia do drugiego.
Anna Błażejczykspecjalista w DepartamencieNadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone