Sklep
Czy pracodawca ma obowiązek zatrudniać pracowników służby bhp, na takich stanowiskach, jakie określone są w przepisach o służbie bhp? Mam kwalifikacje głównego specjalisty bhp, a pracodawca nie chce mi zmienić stanowiska na angażu, gdyż w firmie nie ma takiego stanowiska w wykazie stanowisk. Chce zatem abym pozostała specjalistą ds. bhp. Swoją decyzje uzasadnia tym, że główny specjalista ds. bhp to tylko prestiż dla zakładu, nic więcej. Natomiast dla mnie to wyższa grupa zaszeregowania, a co za tym idzie wyższe zarobki.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W większości przypadków piastowanie określonych stanowisk w służbie bhp wiąże się nie tylko z koniecznością posiadania formalnego kierunkowego wykształcenia, ale również z wymaganym przepisami stażem w służbie bhp. Problemu z ustaleniem takiego stażu nie ma w przypadku zatrudnienia w komórce bhp w zakładzie gdzie pracodawca ma obowiązek powołania takiej komórki służby bhp. Kłopot w zakresie stażu pracy w służbie bhp może powstać w przypadku mniejszych pracodawców, którzy formalnie nie mają obowiązku tworzenia służby, jednak zdecydowali się na jej utworzenie. Zastanówmy się więc, czy okres pracy w komórce bhp utworzonej przez pracodawcę, który nie ma ustawowego obowiązku jej tworzenia będzie zaliczany do stażu pracy w służbie bhp?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy jest szansa na przywrócenie Technikom BHP ze znacznym stażem uprawnień do wykonywania zadań służby BHP w małych zakładach pracy w ramach zewnętrznej obsługi bhp?
prawnik, ekspert prawa pracy
Jestem zatrudniona w szpitalu na stanowisku specjalisty ds. bhp. W służbie BHP pracuje od stycznia 2005 r., najpierw na stanowisku starszego inspektora BHP, a następnie jako specjalista ds. bhp . Wydaje mi się, że spełniam wymogi by mnie przekwalifikować jako głównego specjalistę ds. BHP. Ukończyłam studia wyższe na kierunku ;Administracja, podyplomowe w zakresie BHP w 2010 r . Szpital zatrudnia ponad 1000 pracowników, więc ma wyodrębnioną komórkę służby BHP. Czy zatem w szpitalu można zatrudnić głównego specjalistę ds. BHP , czy też przepisy szczególne tego zabraniają?
Prawnik, ekspert prawa pracy
Od 30 lat jestem inspektorem bhp w jednym zakładzie pracy-spółdzielnia. Ukończyłam policealne studium bhp i otrzymałam zawód technika bhp. Czytałam kiedyś artykuł, iż w tej sytuacji mimo istniejącego rozporządzenia w sprawie służby bhp pracodawca może powierzyć mi stanowisko specjalisty bhp. Czy tak jest faktycznie?
Pracownicy służby bhp mieli czas do 1 lipca, aby uzupełnić swoje kwalifikacje. Niektórzy tego nie zrobili i nie będą już pracować w tej służbie. Chcieliby jednak nadal prowadzić szkolenia bhp. Czy brak odpowiedniego wykształcenia w zakresie bhp przeszkadza w prowadzeniu szkolenia okresowego bhp?
Tomasz Zwolak
Czy pracownik, który prowadzi sprawy bhp w zakładzie pracy, posiadający uprawnienia technika bhp sam może sporządzić ocenę ryzyka zawodowego na poszczególnych stanowiskach? Czy taka ocena będzie akceptowana przez służby kontrolujące?
dr inż. Adam Słomkaekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowegobyły pracownik dydaktyczny Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu
Pracodawca powierzył pracownikowi zadania służby bhp - wypłaca mu za to dodatek funkcyjny. Pracownik posiada ukończone studia podyplomowe z zakresu bhp, a wcześniej posiadał kursy kwalifikacyjne. Czy skoro w ramach umowy o pracę pobiera dodatek za wykonywanie zadań służby bhp, to okres ten uznaje się za czas wymagany jako staż pracy w służbie bhp, zgodnie z kwalifikacjami dla tytułu specjalisty?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Jestem inspektorem ds. bhp. Zastanawiam się nad podjęciem pracy w zawodzie w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej. Czy zagraniczny pracodawca uzna moje kwalifikacje zdobyte w Polsce? Od czego powinnam zacząć?
Karolina Główczyńska-Woelkespecjalista ds. bhp i ergonomii
Jakie uprawnienia należy posiadać do przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy (np ratownika medycznego, kierowcy karetki, kelnera)? Czy ukończone studia podyplomowe Zarządzanie BHP w programie których było 12 godzin przedmiotu "Zasady i metody oceny ryzyka zawodowego" są wystarczające, czy też istnieje potrzeba ukończenia jakiegoś dodatkowego kursu/szkolenia?
dr inż. Słomka Adamekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowegobyły pracownik dydaktyczny Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu
Po ukończeniu studiów podyplomowych z bhp Urząd Pracy skierował mnie do pracodawcy w ramach prac interwencyjnych. Pracodawca przez 1 rok zatrudniał mnie na stanowisku inspektora ds. bhp, umowę o pracę miałem zawartą z pracodawcą. Czy po tym okresie posiadam wymagany staż pracy uprawniający do samodzielnego pełnienia obowiązków specjalisty ds. bhp?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
W firmie, w której pracuję zajmuję się ochrona środowiska oraz wykonuję zadania służby bhp. Firma zatrudnia do 50 osób. Ukończyłam studia podyplomowe z dziedziny bhp. Czy po roku takiej pracy mogę tytułować się już specjalistą ds bhp, czy wciąż starszym inspektorem ds bhp?
Zgodnie z rozporządzeniem o służbie bhp, specjalistą ds. bhp może być osoba po studiach podyplomowych posiadająca rok doświadczenia zawodowego. Czy staż z urzędu pracy można zaliczyć do doświadczenia zawodowego, czy trzeba pracować przez rok na samodzielnym stanowisku?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Firma zatrudnia do 100 osób. Jakie kwalifikacje potrzebuje osoba do przeprowadzenia szkolenia okresowego dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, pracowników administracyjno-biurowych, jak również dla pracowników kierujących innymi osobami?
Mariusz Foremniak Specjalista ds. BHP, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Jestem na stanowisku specjalisty w zakładzie pracy. Zakres moich obowiązków nie obejmuje zadania związane z bhp. Pracodawca wysłał mnie na studia podyplomowe z zakresu bhp i jednocześnie wzbogacił mój zakres obowiązków o czynności związane z "wykonywaniem zadań służby bhp". Czy mogę wykonywać zadania związane z bhp w zakładzie pracy nie mając ukończonych studiów i oczywiście wymaganego rocznego stażu w tym zakresie?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone