Sklep
Bezpieczeństwo i organizacja miejsc pracy to kluczowe aspekty, które decydują o ochronie zdrowia i życia pracowników. Dochodzi do tego jeszcze kwestia efektywności pracy. W wielu przypadkach zasadnicze znaczenie mają odpowiednie i klarowne procedury oraz właściwy sprzęt. Kwestie te mają ogromne znaczenie w przypadku branży transportowej i logistycznej. Mając to na uwadze, ekspert Portalu BHP przygotował kompleksową listę sprawdzającą, która pomaga w prawidłowej organizacji prac załadunku i rozładunku towarów. Ta checklista zawiera praktyczne narzędzie dla specjalistów BHP, przedsiębiorców oraz kierowników magazynów, które wspierają wdrażanie skutecznych metod pracy, zapewniających bezpieczeństwo.
Niemal w każdej firmie znajdują się stanowiska pracy biurowej wyposażone w monitory ekranowe. Każde takie stanowisko powinno odpowiadać określonym wymaganiom ergonomicznym, zasadom bhp, a przede wszystkim wymaganiom kreślonym w odpowiednich przepisach. Za pomocą tej listy kontrolnej sprawdzisz czy stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe w Twojej firmie są prawidłowo zorganizowane po 17 listopada 2023 r. .
Przygotowujesz się do oceny ryzyka zawodowego stanowiska pracy administracyjno-biurowego? Zastanawiasz się, jakie zagadnienia powinna zawierać lista kontrolna do oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii pracy biurowej? Oto proponujemy gotowe narzędzie listę kontrolną do oceny stanu bhp oraz ergonomii pracy biurowej. Można ją wykorzystać jako materiał pomagający w dokonywaniu kompleksowej oceny tego stanu.
Prowadzenie w zakładzie pracy działań w zakresie profilaktyki zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa stanowi właściwe zachowanie się pracodawcy obniżające ryzyko zakażenia się COVID-19 w firmie. Podjęcie tych działań może być kontrolowane przez organy nadzoru, w tym PIP. Warto więc sprawdzić, na jakim poziomie został one wdrożone w firmie. Pomocna w tym będzie lista kontrolna bezpieczeństwa w miejscu pracy i ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19.
Organizując pomieszczenia pracy nowego warsztatu mechaniczno-elektrycznego, należy przed jego odbiorem dokonać kontroli pod względem zgodności wyposażenia i organizacji z przepisami ppoż. Czy wiesz na co wówczas należy zwrócić uwagę? Pomocna w takiej sytuacji będzie zapewne lista kontrolna, przygotowana prze eksperta Portalu BHP. Korzystając z listy kontrolnej dotyczącej pomieszczeń pracy pod kątem wykonania nowego warsztatu mechaniczno-elektrycznego, z uwzględnieniem przepisów ppoż. masz pewność, że niczego nie pominiesz.
Planując przeprowadzenie prac w przestrzeniach zamkniętych należy uprzednio przygotować listę czynności krytycznych pod kątem bhp. Taka lista powinna stanowić załącznik do polecenia/pozwolenia na prowadzenie prac w przestrzeni zamkniętej. Lista ta powinna być oparta o ocenę ryzyka dla pracy. Ponadto powinna stanowić załącznik do instrukcji stanowiskowej pracy w przestrzeni zamkniętej. Mając to na uwadze, ekspert Portalu bhp opracował wzór takiej listy kontrolnej czynności krytycznych pod kątem bhp. Korzystając z tego wzoru, jak również przykładu jego wypełnienia, oszczędzasz czas na poszukiwanie lub tworzenie takiego dokumentu od podstaw.
Stworzenie prawidłowej Instrukcji bezpiecznej pracy (Instrukcji BHP) to niełatwe zadanie. Trzeba pamiętać, że aby była ona skuteczna i pomocna mus być w miarę zwięzła, ale i precyzyjna. Zawarte w niej informacje muszą być jasne i zrozumiałe dla pracowników. Napisanie takiej instrukcji wymaga odpowiedniego przygotowania. Z całą pewnością pomoże Ci w tym lista kontrolna opracowana przez eksperta Portalu BHP. Dzięki niej szybko i łatwo stworzysz instrukcję bhp.
Objawy niedociążenia psychicznego, wynikające z jednostajności bodźców, działań i niezmiennej sytuacji pracy, występują we wszystkich typach przedsiębiorstw oraz instytucji. Stanowią one istotę monotonii pracy. Przedstawimy Wam listę kontrolną, dzięki której będziecie umieć samodzielnie identyfikować zjawisko monotonii pracy. Pomoże Wam ona przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego spowodowanego czynnościami powtarzalnymi, do czego niezbędny jest przegląd warunków pracy na stanowiskach, który może być wykonany wg listy kontrolnej.
Stosowanie ochronników oczu w wielu branżach i zawodach jest nieuniknione aby zapewnić właściwą ochronę pracowników. Jednak właściwy dobór, odpowiednich okularów ochronnych, czy gogli nie jest porosty. Musisz bowiem pamiętać, że tylko właściwe dobrane środki ochrony indywidualnej spełniają swoje zadanie. Sprawdź zatem, czy stosowane w Twoim zakładzie pracy środki ochrony oczu są skuteczne, pomoże Ci w tym lista kontrolna przygotowana przez ekspertów Portalu bhp.
Jako specjalista ds. bhp zatrudniany przez firmy budowlane, często wybierasz się na plac budowy w celu sprawdzenia warunków pracy. Czy wiesz, co wówczas powinieneś sprawdzić, na co zwrócić uwagę? Aby ułatwić Ci to zadanie ekspert Portalu BHP przygotował przykładową listę kontrolną bhp na budowie. Dzięki niej zaoszczędzisz swój cenny czas i będziesz mieć pewność, że wszystko sprawdziłeś.
Aby mieć pewność, że stan bhp wszystkich obiektów należących do szkoły odpowiada przepisom, a także w celu właściwego przeprowadzenie ich przeglądów pomocne będzie skorzystanie z listy kontrolnej. Taka lista kontrolna jest dokumentem pomocniczym i może stanowić dowód w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w funkcjonowaniu obiektów szkoły.
Wykonywanie pracy na budowie niesie ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia i życia obsługujących je pracowników, a także dla osób postronnych. Aby prace przy robotach ziemnych przebiegały w sposób bezpieczny, bardzo ważne jest ich prawidłowe zorganizowanie zgodnie z zasadami i wymagań bezpieczeństwa pracy. Przygotowana przez eksperta Portalu bhp lista kontrolna pozwoli Ci szybko i w łatwy sposób sprawdzić właściwą organizację tego rodzaju prac wykonywanych przez Twoją firmę.
Prace na wysokości zaliczane są do prac szczególnie niebezpiecznych. Wykonując takie prace należy przestrzegać przepisów i zasad bhp. Szczególnie ważne jest tu stosowanie właściwego sprzętu do prac na wysokości. Sprzęt ten powinien być stosowany z zachowaniem minimalnych wymagań bhp. Przygotowana lista kontrolna pomoże Wam sprawdzić czy w Waszej firmie pracownicy wykonujący prace na wysokości są odpowiednio zabezpieczeni. Dzięki niej skontrolujecie bowiem czy spełniane są minimalne wymagania bhp dla sprzętu do tymczasowej pracy na wysokości.
Jednym z obowiązkowych szkoleń bhp jest instruktaż na stanowisku pracy – szkolenie wstępne stanowiskowe. Instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach. Aby mieć pewność, że właściwie wywiązuje się z tego obowiązku proponujemy skorzystanie z przygotowanej listy kontrolnej. Dzięki niej sprawdzicie stan przeprowadzanych w Waszej firmie instruktaży stanowiskowych i będziecie mieć pewność, że Wasi pracownicy są właściwie przygotowani do pracy.
Prezentowana lista kontrolna procedury oceny ryzyka zawodowego oparta jest na algorytmie oceny ryzyka zawodowego wg Polskiej Normy PN-N-18002:2011 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy - Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego. Algorytm ten, definiujący etapy oceny ryzyka zawodowego i działania z niej wynikające, nie wskazuje żadnej metody szacowania poziomu ryzyka zawodowego ani też konkretnych rozwiązań w zakresie stosowania działań korygujących i (lub) zapobiegawczych. Zadaniem tej listy jest rozpoznanie w trybie samooceny czy w Waszej firmie zachowane są wszystkie niezbędne do rzetelnej oceny ryzyka zawodowego elementy, ze szczególnym uwzględnieniem środków profilaktycznych zastosowanych w zakładzie pracy w celu wyeliminowania lub ograniczenia oddziaływania określonych zagrożeń.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone