Sklep
Ochrona przeciwpożarowa w magazynie to niesłychanie istotna sprawa, z którą musi zmierzyć się każdy odpowiedzialny przedsiębiorca. Skutki braku stosownych zabezpieczeń mogą skończyć się nie tylko utratą towaru i sprzętu. Niniejszy artykuł przedstawia ogólną wiedzę na ten temat. Warto się z nią zapoznać, jeśli chcesz zaopatrzyć swoją firmę w skuteczny magazyn przeciwpożarowy.
Z magazynu do drugiego magazynu prowadzą drzwi, które są zarazem wyjściem ewakuacyjnym. Pomiędzy ścianą a otworem na drzwi jest wolna przestrzeń o szerokości 1 m. Pracodawca postanowił postawić tam regał o szerokości 1 m. Ale na regale mają być stawiane palety o szerokości 1,2 m. Jaka jest wymagana wolna powierzchnia – szerokość dojścia do drzwi w strefie, w której nie można stawiać żadnych elementów a szczególnie utrudniających komunikację czy ewakuację?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy na regale w magazynie można układać listwy metalowe na półkach bez foliowania? Chodzi o listwy aluminiowe wystające 1 m poza regał. Są nieofoliowane i złożone na najwyższych półkach, ułożone piętrowo. Zachodzi obawa, że mogą się zsunąć, co zagraża pracownikom tam pracującym.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy w magazynie przyprodukcyjnym można pozwolić pracownikom na używanie dousznych słuchawek radiowych zaznaczając, że można używać jednej słuchawki? Czy jest jakiś przepis bezpośrednio zakazujący stosowania słuchawek przy pracach na produkcji lub magazynie?
W magazynku w dziale warsztatu mamy regały ich odległości od siebie wyznaczamy na 120 cm. Jednak jaka może być odległość regału od okna i grzejnika? Czy ta odległość może wynosić 50 cm, jeżeli złożymy że przy grzejniku nie mamy drogi komunikacyjnej, czy powinna wynieść 75 cm – jak minimalny dostęp przy ruchu jednokierunkowym do maszyny?
Mariusz Foremniak Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy i bhp
Jakie są wymogi dla pomieszczeń przeznaczonych w szpitalu na magazyn bielizny brudny, w którym będą prowadzone prace polegające na sortowaniu brudnej bielizny i przygotowaniu jej do przekazania do Pralni? Czy może być to pomieszczenie bez okien? Czas pracy nie będzie przekraczał 4 godz. na zmianę. Jaka wentylacja jest wymagana, czy może być zamontowany w wentylacji grawitacyjnej wentylator mechaniczny?
Zgodnie z szacunkami Państwowej Inspekcji Pracy, każdy wypadek w gospodarce magazynowej i transporcie kosztuje przedsiębiorstwo od 12 do nawet 63,5 tysięcy złotych. Eksperci alarmują – konieczne jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy oraz inwestycja w ekonomiczne rozwiązania, które ograniczą straty magazynowe w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń. W jaki sposób tego dokonać?
Na podstawie doświadczeń płynących z praktyki audytorskiej można wyróżnić 2 główne źródła nieprawidłowości projektów systemów logistycznych. W pierwszej kolejności należy tu wymienić błędy podczas formułowania założeń do projektów. Kolejną przyczyną jest niedostosowanie zawartych w projekcie rozwiązań organizacyjno-technologicznych do rzeczywistych potrzeb i ograniczeń.
Dla wszystkich rodzajów wózków eksploatowanych w zakładzie powinny być opracowane instrukcje bhp dotyczące obsługi i konserwacji. Zapisy w instrukcjach muszą uwzględniać warunki istniejące w miejscach pracy wózków i powinny być aktualizowane po każdych zmianach mających wpływ na bezpieczeństwo pracy.
Lesław Zieliński
W obiektach, w których nie stosuje się kluczy centralnych ustanowienie odpowiedniego systemu zarządzania kluczami indywidualnymi jest szczególnie ważne. Ponieważ inwestycja w zaawansowane narzędzia do kontroli dostępu nie należy do najniższych, część przedsiębiorców musi radzić sobie korzystając z tradycyjnych sposobów organizujących pracę w magazynie.
Chcąc zapewnić bezpieczeństwo w magazynie, należy przede wszystkim przestrzegać zasad magazynowania zawartych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.). Warto przy tym znać najczęstsze błędy popełniane przy składowaniu.
Ile palet z materiałem o wysokości 120 cm wolno składować w stos przy drogach komunikacyjno-ewakuacyjnych na halach produkcyjno-magazynowych?
Zgodnie z danymi publikowanymi przez Państwową Inspekcję Pracy, rokrocznie dochodzi do blisko 160 wypadków w miejscach magazynowania towarów. Mimo licznych akcji edukacyjnych, nagłaśniających kwestie związane z bezpieczeństwem pracy w magazynie, liczba tego typu zdarzeń nie spada. Pojawia się zatem pytanie, co zrobić, by gwarantować komfortowe i bezpieczne warunki pracy, a jednocześnie – niwelować ryzyko powstawania strat materialnych w przypadku błędów popełnianych przez człowieka?
Tekst opracował Marcin Hankiewicz, ekspert sklepu Magazynuj.pl
W jakiej odległości od regałów magazynowych, można zaplanować ciąg komunikacyjny dla pieszych?
Czy butle z gazem propan-butan do wózków widłowych w ilości do 50 szt. mogą być magazynowane w wydzielonym, osiatkowanym pomieszczeniu, obok ciągu komunikacyjnego w budynku produkcyjnym, wraz z innymi materiałami?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone