Sklep
29 stycznia 2020 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie wymagań w zakresie bhp i życia na statkach rybackich oraz szczegółowych wymagań technicznych w zakresie ich konstrukcji i wyposażenia. Znajdziemy w nim m.in. wymogi higieniczne i zdrowotne, szkolenia załogi w zakresie bhp, dla wszystkich statków rybackich.
Kinga Grodzicka-Lisek
12 października br. Sejm przyjął nowelizację ustawy o pracy na morzu, zawierającą rozwiązania, które zapewnią marynarzom ochronę ubezpieczeniową na wypadek porzucenia, śmierci lub uszkodzenia ciała. Uchwalone zmiany w ustawie o pracy na morzu wprowadzają m.in. obowiązek posiadania przez armatorów odpowiednich ubezpieczeń i zabezpieczeń finansowych.
Od 25 grudnia 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 9 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu i trybu przeprowadzania poszczególnych rodzajów inspekcji warunków pracy i życia marynarzy na statku (Dz.U. z 2015 r., poz. 2103). Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 94 ust. 2 ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujące się w prawie pracy i problematyce bhp
Ministerstwo Infrastruktury I Rozwoju przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie ewidencji czasu pracy i odpoczynku marynarzy. Projekt określa nie tylko wzór formularza do prowadzenia ewidencji czasu pracy i odpoczynku marynarza ale również sposób prowadzenia samej ewidencji czasu pracy i odpoczynku oraz okres jej przechowywania. Poznaj proponowane rozwiązania wpływające na poprawę warunków pracy.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt przepisów określający zakres i tryb przeprowadzania inspekcji warunków pracy i życia marynarzy na statku. Wydanie nowych przepisów wymusza art. 94 ust. 2 ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu, która określa m.in. warunki pracy i życia jakie będzie musiał zapewnić marynarzom armator. Zobacz, kto i jak będzie prowadził kontrole.
21 lipca 2015 r. Sejm rozpatrzył w I czytaniu rządowy projekt ustawy o pracy na morzu. Projekt ten m.in. wdraża Konwencję o pracy na morzu, która wprowadza minimalne, międzynarodowo ujednolicone standardy pracy i życia marynarzy na statkach morskich, zapewniające m.in. przestrzeganie praw człowieka i obywatela. Sprawdź, jak niebawem poprawią się warunki pracy marynarzy.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone