Sklep
Pracownicy z branży produkcyjnej bardzo często narażeni są na działanie pyłów oraz substancji chemicznych w postaci gazowej. Dostawanie się zanieczyszczeń powietrza do dróg oddechowych pracownika może doprowadzić do choroby zawodowej. Tak więc, zadaniem pracodawcy jest taka organizacja stanowiska pracy by nie występowały czynniki szkodliwe lub ich stężenie było jak najniższe. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Ostatnim sposobem ochrony są środki ochrony indywidualnej dróg oddechowych. Właściwy ich dobór środków ochrony indywidualnej dróg oddechowych nie zawsze jest prostym zadaniem. Jak to zrobić poprawnie w Twoim zakładzie pracy, dowiesz się czytając artykułu: „Jak dobierać środki ochrony indywidualnej dróg oddechowych?”
Kamil Szyszkiewicz
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Czytaj także:
W wielu branżach pracownikom zagrażają drażniące, niebezpieczne lub toksyczne gazy bądź aerozole. W takim przypadku należy można zastosować środki ochrony indywidualnej. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest sprzęt ochrony układu oddechowego - maski, półmaski ochronne wielokrotnego użytku. Sprawdź, jak dobrać taki sprzęt ochrony dróg oddechowych. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając półmaski ochronne.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia, SARS-COV-2został zakwalifikowany do trzeciej grupy zagrożeń, w 4-stopniowej skali ryzyka. Wielu pracowników służby bhp zastanawia się czy wobec tego pracodawca musi zapewnić pracownikowi w zakładzie pracy maski ochronne?Czy staje się to obowiązkiem pracodawcy w związku z powyższym?
Halina Góralska
Dotychczas półmaski stosowane były najczęściej przy pracach związanych z narażeniem na działanie pyłów. Jednak jakość powietrza w polskich miastach zaliczana jest do jednych z najgorszych w Europie. Zanieczyszczenia powietrza są powodem przedwczesnej śmierci ponad 40 tys. osób rocznie. Warto zatem stosować półmaski na co dzień, nie tylko w pracy. Aby mieć pewność, że chronią skutecznie, należy wybierać te oznakowane symbolem CE.
Małopolska policja dba o zdrowie swoich funkcjonariuszy na patrolu oraz bezpieczne warunki pracy. 4 tys. masek antysmogowych ma zabezpieczyć policjantów z Krakowa, Nowego Sącza i Nowego Targu przed wdychaniem niebezpiecznych dla zdrowia pyłów występujących w zanieczyszczonym powietrzu. Przeznaczone są dla funkcjonariuszy pełniący służbę na ulicy m.in. z ruchu drogowego, prewencji, jak również z pionu kryminalnego.
O złej jakości powietrza nad naszym krajem, zanieczyszczeniach, pyłach i smogu słyszymy dostatnio zewsząd. Instytucje monitorujące stan jakości powietrza wydają ostrzeżenia i zalecają nieopuszczanie pomieszczeń. Jednak pracować trzeba. I rodzi się pytanie, co z osobami pracującymi na otwartym powietrzu? Na co tak naprawdę są narażeni i jakie środki ochrony powinien im zapewnić w takiej sytuacji pracodawca?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone