Jak dobierać środki ochrony indywidualnej po zmianie rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów?

20 listopada 2021 r. weszły w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmiany odnosiły się w dużej części do załącznika nr 2 – Szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej. Jak zatem, po zmianie przepisów zapewnić pracownikom właściwe ŚOI? Jak dobrać odzież i obuwie ochronne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.
Państwa członkowskie UE mają obowiązek zapewnić spójność praw krajowych z postanowieniami dyrektyw europejskich. Dlatego też 20 listopada weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W dużej części aktualizacja została poświęcona środkom ochrony indywidualnej. Wynikało to z obowiązku wprowadzenia przepisów Dyrektywy Komisji (UE) 2019/1832 z 24 października 2019 r. zmieniającej załączniki I, II i III do dyrektywy Rady 89/656/EWG. Jakie zmiany w zakresie środków ochrony indywidualnej wprowadzono i jak je rozumieć? Oto wskazówki, które w tym pomogą.
Autor: Kamil Szyszkiewicz
Korzyści
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
-
zrozumieć, jakie nowe podejście do ŚOI, przewidują wdrożone regulacje unijne,
-
poznać, jakie zmiany wprowadzono do przepisów w zakresie środków ochrony indywidualnej,
-
zapewnić pracownikom środki ochrony indywidualnej z uwzględnieniem wszystkich wymagań prawnych.
Czytaj także: Instrukcja stosowania środków ochrony indywidualnej – kto ją ma stworzyć>>>
Pozostało jeszcze 92% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie i ujednolicone akty prawne (24h/dobę)
-
Baza ponad 5 000 porad prawnych i artykułów o tematyce BHP
-
Gotowe do wykorzystania rozwiązania, które możesz wdrożyć także u siebie
-
Poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania codziennych decyzji
Inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy, absolwent Politechniki Łódzkiej, główny specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp. Ma doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania BHP w branżach energetycznej i meblarskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach: wypadków przy pracy, szeroko pojętej oceny ryzyka, zgodności maszyn z wymaganiami minimalnymi, popularyzacji bezpiecznej pracy. Organizator dni bezpieczeństwa oraz uczestnik kilku edycji konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.