Sklep
Czy przepis rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, mówiące że: „zblocza jednokrążkowe i wielokrążkowe oraz inne zawiesia pomocnicze niepołączone na stałe z maszyną lub innymi urządzeniami technicznymi powinny być poddawane próbie obciążenia co najmniej raz w roku” – dotyczą wszystkich zawiesi, czy tylko używanych przy wykonywaniu robót budowlanych? Czy elementem corocznej kontroli zawiesi zawsze powinna być próba obciążeniowa statyczna?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W wielu firmach stosowane są różne maszyny i elektronarzędzia. Pracodawcy lub pracownicy służby bhp w takich firmach muszą zadbać aby użytkowany sprzęt elektryczny utrzymywany był w stanie sprawności technicznej. W związku z tym często rodzi się pytanie, jak ustalić terminy wykonywania pomiarów elektrycznych dla maszyn i elektronarzędzi? Czy terminy te wskazane są przez przepisy? Gdzie i przez kogo powinny być określone? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą na właściwe wywiązanie się z obowiązku.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
Drukarz w swojej pracy korzysta z różnego rodzaju maszyn poligraficznych, np. offsetowych, typograficznych, fleksograficznych, i wiele innych. Jednak, mimo nowoczesnej technologii, aby jego praca była bezpieczna, należy zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczania tych maszyn. Natomiast przy ich obsłudze trzeba mieć na uwadze kilka zasad bhp. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zapewnisz bezpieczeństwo drukarzowi podczas pracy przy maszynach graficznych.
Waldemar Klucha specjalista ds. bezpieczeństwa pracy
Informacje zawarte w tym tekście możesz wykorzystać:
Czy maszyna musi mieć obsługę w języku polskim? Wszędzie w aktach prawnych są informacje o dokumentacji w języku polskim. Mam maszynę przywiezioną z Danii bądź Szwecji, dokumentację mam przetłumaczoną, ale komunikaty na wyświetlaczu są w języku obcym. Czy w takim przypadku mam podstawę prawną, na którą mogę się powołać, by pracodawca zmienił oprogramowanie w maszynie na język polski? Nadmienię, że maszyna jest z 1995 r.
Czy pracownik obsługujący dużą niszczarkę do dokumentów musi mieć jakieś uprawnienia i czy musi być przeszkolony?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
W moim zakładzie pracy zewnętrzna firma przeprowadza audyt. Jedno z poleceń brzmi: "wyznaczyć strefy zagrożenia wokół maszyn - żółte linie". Jaki przepis reguluje powyższą kwestię?
Jakie są obowiązki pracodawcy dotyczące maszyn biorąc pod uwagę dyrektywę 2006/42/WE?
Jakie kwalifikacje, kursy, uprawnienia, szkolenia powinien posiadać pracownik obsługujący tokarkę do metalu typu Profi 550 WQV oraz wiertarko-frezarkę typu KF 25D? Są to niewielkie urządzenia typu modelarskiego.
Od 15 grudnia 2011 r. obowiązują zmiany w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz.U. nr 199, poz. 1228 z późn. zm.) wprowadzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 13 czerwca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz.U. nr 124, poz. 701).
Przemysław Ł. Siemiątkowskiprawnik specjalizujący sięw zakresie prawa pracyoraz bezpieczeństwai higieny pracy
Maszyna produkcyjna, którą użytkuje firma posiada znak CE oraz deklarację zgodności. Czy samodzielne (bez wiedzy producenta) zainstalowanie w niej dodatkowej osłony spowoduje utratę znaku CE? Jeżeli tak, to co zrobić, aby maszyna nie straciła CE (przy jednoczesnym zainstalowaniu osłony)? Zainstalowanie dodatkowej osłony jest konieczne ze względu na poprawienie jakości wytwarzanych produktów.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy specjalista ds. bhp powinien znać się na maszynach tak, jak inżynier mechanik, czy powinien czerpać wiedzę od fachowców w tym zakresie?
Pracuję w zakładzie szwalniczym. Posiadamy dość duży park maszynowy (maszyn do szycia jest ok.120 szt). Prawie wszystkie maszyny zakupione zostały w latach 1991-2008. Niestety do nich nie posiadamy wręcz żadnych dokumentów. Tylko do kilku maszyn posiadam instrukcje obsługi oraz deklarację zgodności. Czy powinnam dostosować maszyny do minimalnych wymagań, każdą z osobna, czy może wystarczy zrobić tylko do grup maszyn (np. overlock, stębnówka, zyc zack)? Jakie dokumenty powinnam tak naprawdę posiadać do tych maszyn?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy istnieją przepisy prawne zabraniające zatrudniania pracowników przy maszynach stolarskich w pojedynczej obsadzie, w sytuacji kiedy pracownik pracuje sam na hali?
Waldemar KluchaSpecjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone