Sklep
Zasadą jest, że przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni lub w nieogrzewanych pomieszczeniach należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsc pracy pomieszczenia umożliwiające im schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży. Pomieszczenia te powinny być zaopatrzone w urządzenia do podgrzewania posiłków. Jak kwalifikować wypadek, do którego dojdzie w takim pomieszczeniu?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Kiedy możemy mówić o tym, że pracownik pracuje w mikroklimacie zimnym? Czy pracownik budowlany wykonujący swoje obowiązki na otwartej przestrzeni również zimą pracuje w mikroklimacie zimnym? Czy jeżeli zabezpieczamy odzież i obuwie robocze zimowe, zaplecze socjalne na zrobienie ciepłego napoju/posiłku, przerwy w pracy to możemy dalej mówić o klimacie zimnym?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Od 5 stycznia 2012 r. obowiązuje zmienione rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. z 2002 r. nr 217, poz. 1833). Zmianie ulegają wartości dopuszczalnych stężeń czynników szkodliwych i zapisy dotyczące mikroklimatu zimnego.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone