Wypadek w pomieszczeniu przeznaczonym do schronienia, ogrzania się oraz podgrzania posiłku
Zasadą jest, że przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni lub w nieogrzewanych pomieszczeniach należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsc pracy pomieszczenia umożliwiające im schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży. Pomieszczenia te powinny być zaopatrzone w urządzenia do podgrzewania posiłków. Jak kwalifikować wypadek, do którego dojdzie w takim pomieszczeniu?
Czytaj także: Jak chronić pracownika przed zimnem?>>>
Pomieszczenia do schronienia, ogrzania się oraz podgrzania posiłku
Pracownicy pracujący na otwartej przestrzeni – w sezonie jesienno-zimowym – nie są całkowicie na straconej pozycji, jeżeli chodzi o komfort cieplny. Zasadą jest bowiem, że przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsc pracy pomieszczenia umożliwiające im schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży. Pomieszczenia te powinny być zaopatrzone w urządzenia do podgrzewania posiłków.
Z racji faktu, iż powinno to być pomieszczenie do ogrzania się – powinna tam panować temperatura wyższa niż temperatura na zewnątrz pomieszczenia. Oczywiście nie chodzi o sytuację, w której na zewnątrz jest temperatura -1oC, a wewnątrz pomieszczenia panuje temperatura dodatnia na poziomie +1oC. W pomieszczeniu do schronienia się oraz ogrzania się powinna być zapewniona temperatura nie niższa niż 16oC – i to nie tylko w sytuacji podgrzewania posiłków.
Wypadek w pomieszczeniu przeznaczonym do schronienia, ogrzania się oraz podgrzania posiłku
W praktyce nie można wykluczyć sytuacji kiedy dojdzie do wypadku na terenie takiego pomieszczenia. Pytanie czy taki wypadek powinien być kwalifikowany w kategoriach wypadku przy pracy. Z definicji wypadku przy pracy wynika, iż za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
-
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
-
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
-
w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Czy uwzględniając powyższą definicję wypadku przy pracy, zdarzenia do których może dojść na terenie pomieszczeń do ogrzania się, schronienia przed warunkami atmosferycznymi oraz podgrzewania posiłków mogą być kwalifikowane w kategoriach wypadku przy pracy?
Korzystanie z pomieszczeń socjalnych i higienicznosanitarnych
Odnosząc się do powyższej istotnej dla praktyki wątpliwości dużo oczywiście zależy od okoliczności konkretnego zdarzenia. Przyjmując jednak, że korzystanie z pomieszczeń przeznaczonych do schronienia się, w tym ogrzania i przygotowania posiłków, jest uprawnieniem pracownika wpisanym w proces pracy, można uznać, że korzystanie z pomieszczenia stanowi wykonanie zwykłej czynności pracowniczej. Pozwala to na uznanie, iż zachodzi związek wypadku z pracą, co przy spełnieniu pozostałych cech wypadku przy pracy da podstawę do kwalifikowania zdarzenia w kategoriach wypadku przy pracy.
Przyjmuje się, że w kategoriach wypadku przy pracy mogą być kwalifikowane zdarzenia, do których dochodzi podczas korzystania z pomieszczeń socjalnych i urządzeń higienicznosanitarnych zakładu pracy. Dotyczyć to będzie też zapewnianych przez zakład, usytuowanych poza terenem zakładu pracy, pomieszczeń w związku z wykonywaniem pracy na otwartej przestrzeni. Kwalifikacja konkretnego zdarzenia w kategoriach wypadku przy pracy wymaga oczywiście zbadania okoliczności konkretnego przypadku, z uwzględnieniem szeroko rozumianych zwykłych czynności podczas których może dojść do zdarzenia jakim jest wypadek.
Polecamy także: Gdzie szukać oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń pracy przy zachowaniu komfortowych warunków pracy?>>>
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Słowa kluczowe:
mikroklimat zimnypomieszczenia do wypoczynkupomieszczenia higienicznosanitarnewypadek przy pracy
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.