Sklep
Blisko połowa osób aktywnych zawodowo w Polsce jest zmęczona zarówno psychicznie (47%, jak i fizycznie (42%)) – wynika z raportu Stowarzyszenia Koalicja Bezpieczni w Pracy „Zmęczony jak Polak w pracy: przyczyny, skutki i konsekwencje”. Najczęściej zmęczenia doświadczają osoby w wieku 25-34 lat.
Czy pracę na stanowisku administracyjno-biurowym należy zakwalifikować jako pracę w pozycji wymuszonej? Czy jeżeli pracownik biurowy magazynu (sporządzanie raportów, inwentaryzacja magazynu itp), codziennie wykonuje powtarzalne czynności to jego pracę należy zakwalifikować jako prace monotoną?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Objawy niedociążenia psychicznego, wynikające z jednostajności bodźców, działań i niezmiennej sytuacji pracy, występują we wszystkich typach przedsiębiorstw oraz instytucji. Stanowią one istotę monotonii pracy. Przedstawimy Wam listę kontrolną, dzięki której będziecie umieć samodzielnie identyfikować zjawisko monotonii pracy. Pomoże Wam ona przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego spowodowanego czynnościami powtarzalnymi, do czego niezbędny jest przegląd warunków pracy na stanowiskach, który może być wykonany wg listy kontrolnej.
Monotonia w kontekście bhp zaliczana jest do czynników uciążliwych. Jednak jej skutki są negatywne, choć z reguły przemijające, i mogą przyczyniać się do wypadków przy pracy. Pracownicy tracą czujność, osłabia się ich aktywność, co może być przyczyną wypadku, do którego wystarczy chwila nieuwagi. Jak zatem przeciwdziałać monotonii? Oto kilak wskazówek na temat monotonii i działań profilaktycznych.
Józef M. Boguszewski specjalista ds. bezpieczeństwa procesów przemysłowych, ekspert w zakresie oceny ryzyka zawodowego i systemów zarządzania bezpieczeństwem
W jaki sposób zlikwidować lub zminimalizować monotonię pracy?
Czym jest monotonia pracy, jak się objawia i czym skutkuje?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone