Sklep
W stosunku do osoby zatrudnionej, co do której zachodzi obawa, iż znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających zawsze istnieje możliwość niedopuszczenia do pracy/odsunięcia od pracy. Jest to uprawnienie, a nawet obowiązek pracodawcy. Jednak dla celów dowodowych podjęcie takich działań dobrze udokumentować. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że w przypadku odsunięcia pracownika od pracy należy pracownikowi powód odsunięcia. Niestety jeżeli jest nietrzeźwy lub pod wpływem innych substancji może nie pamiętać, że został poinformowany o przyczynie. Dlatego też wręczenie pracownikowi protokołu z niedopuszczenia pracownika do pracy/odsunięcia pracownika od pracy ma większy lub przekazanie takiego dokumentu do kadr jest najlepszym rozwiązaniem.
Jaką karę porządkową można wymierzyć osobie zatrudnionej na umowę zlecenie lub kontrakt, a będącej pod wpływem alkoholu lub spożywającej alkohol w miejscu wykonywania zlecenia/kontraktu?
Sebastian Kryczka
Wprawienie się pracownika w stan nietrzeźwości w czasie odbywania drogi z miejsca wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy do siedziby pracodawcy środkiem lokomocji należącym do pracodawcy i kierowanym przez innego pracownika nie wyłącza pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w rozumieniu ustawy wypadkowej – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z w 6 marca 2014 r. sprawie sygn. akt I PK 198/13.
Anna Słowińska
Świadczenie przez pracownika pracy w stanie nietrzeźwości z reguły jest bezprawne i zawinione, a więc powinno być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 9 lipca 2015 r., sygn. akt I PK 247/14.
Sam fakt, że w chwili wypadku pracownik znajdował się w stanie nietrzeźwości, nie daje podstaw do stwierdzenia, że doszło do zerwania związku z pracą. Pracownikowi przysługuje świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego, nawet gdy wykonywał obowiązki pracownicze w stanie nietrzeźwości. Chyba, że będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku – orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z18 grudnia 2013 r., sygn. akt III AUa 771/13.
Aneta Mościcka
Śmierć pracownika korzystającego z firmowego transportu, zapewnianego przez pracodawcę celem dowozu pracowników do zakładu pracy, można uznać za wypadek przy pracy. Warunkiem jest jednak, aby skorzystanie przez pracownika z tego transportu było powiązane z obowiązkiem stawienia się w zakładzie pracy – orzekł Sąd Najwyższy wyroku z 6 marca 2014 r., sygn. akt I PK 198/13.
Wprawienie się pracownika w stan nietrzeźwości w czasie odbywania drogi z miejsca wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy do siedziby pracodawcy środkiem lokomocji należącym do pracodawcy i kierowanym przez innego pracownika nie wyłącza pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w rozumieniu ustawy wypadkowej. Pracownik musi być jednak zdolny do wykonywania poleceń dotyczących przejazdu wydawanych przez osoby działające w imieniu pracodawcy – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka - dziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone