Sklep
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi, odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy, szkolenia bhp. Niestety w przepisach dotyczących szkoleń bhp nie ma bezpośredniego zapisu mówiącego, że szkolenie musi być prowadzone w sposób i w języku zrozumiały dla pracowników. Niezależnie od powyższego należy przyjąć, że aby szkolenie osiągnęło swój cel, powinno być one dostosowane do poziomu odbiorców. Powinno być więc prowadzone w języku, który rozumie odbiorca – pracownik.
Sebastian Kryczka,
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W zakładzie pracy zamierza zatrudnić osoby z Ukrainy. Czy dla tych pracowników (kilka osób) zakład pracy musi przetłumaczyć wszystkie dokumenty bhp, m.in. instrukcje BHP, ocenę ryzyka?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Jak powinno wyglądać szkolenie bhp dla pracownika z Ukrainy? Czy takie szkolenie powinno odbyć się po polsku, czy w języku pracownika zatrudnionego? Ponadto pracodawca zapoznaje takiego pracownika z instrukcjami bhp i oceną ryzyka zawodowego. Czy te dokumenty także należało by przetłumaczyć, jeżeli pracownik nie zna języka polskiego?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Pracodawca z USA deleguje swojego pracownika do wykonania pracy u pracodawcy polskiego (na terenie jego zakładu). Jakie warunki pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy należy zapewnić temu pracownikowi. Czy mają tu zastosowanie zapisy zawarte w Kodeksie pracy? Czy wymagane i posiadane (zgodnie z przepisami obowiązującymi w USA) uprawnienia, badania lekarskie, szkolenia itp. są ważne na terenie RP?
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
18 czerwca 2016 r. weszła w życie ustawa z 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Określenia ona m.in. zasady ochrony pracowników delegowanych na i z terytorium Polski oraz współpracy PIP z podobnymi instytucjami w innych państwach. Choć w głównej mierze przepisy ustawy odnoszą się do zagranicznych przedsiębiorców, delegujących pracowników do Polski, to także nakładają obowiązki na firmy z Polski.
Kinga Grodzicka-Lisek
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone