Sklep
Żeby zastosować właściwą ochronę przed zagrożeniami, najpierw należy zidentyfikować najczęściej występujące zagrożenia na danym stanowisku pracy. Pomocny w realizacji tego zadania, w odniesieniu do stanowiska kierowcy wózka jezdniowego, z całą pewnością będzie wykaz czynników szkodliwych. Przygotowany przez ekspertów portalu wykaz czynników szkodliwych na stanowisku pracy kierowcy wózka widłowego ułatwi Ci również przeprowadzenie oceny ryzyka na tym stanowisku.
W swojej pracy przedstawiciel handlowy narażony jest na wiele czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych. Ze względu na szeroki zakres obowiązków przedstawiciela handlowego bardzo ważne jest uświadomienie pracownikowi zagrożeń, jakie mogą wystąpić w jego pracy. Ponadto zagrożenia te powinny zostać ujęte w ocenie ryzyka zawodowego dla tego stanowiska pracy. Zidentyfikowanie tych zagrożeń może jednak przysporzyć trudności. Mając to na uwadze przedstawiamy czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe oraz biologiczne na stanowisku pracy przedstawiciela handlowego.
Przedstawiamy ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy montera konstrukcji stalowych – spawacz opracowaną na bazie metody RISC SCORE. Miejscem pracy jest teren budowy. Na terenie budowy praca wykonywana jest na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Przeprowadzenie oceny ryzyka na takim stanowisku nie jest proste z uwagi na wiele zagrożeń na jakie może być narażony pracownik. Opracowany przez eksperta materiał z całą pewnością ułatwi to zadanie.
Prezentowana lista kontrolna procedury oceny ryzyka zawodowego oparta jest na algorytmie oceny ryzyka zawodowego wg Polskiej Normy PN-N-18002:2011 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy - Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego. Algorytm ten, definiujący etapy oceny ryzyka zawodowego i działania z niej wynikające, nie wskazuje żadnej metody szacowania poziomu ryzyka zawodowego ani też konkretnych rozwiązań w zakresie stosowania działań korygujących i (lub) zapobiegawczych. Zadaniem tej listy jest rozpoznanie w trybie samooceny czy w Waszej firmie zachowane są wszystkie niezbędne do rzetelnej oceny ryzyka zawodowego elementy, ze szczególnym uwzględnieniem środków profilaktycznych zastosowanych w zakładzie pracy w celu wyeliminowania lub ograniczenia oddziaływania określonych zagrożeń.
Uzyskanie w procesie oceny ryzyka poziomu „ryzyko małe” czy „ryzyko akceptowalne” skłania wielu pracodawców jak i pracowników służby bhp do stwierdzenia, że praca jest bezpieczna a zaistnienie wypadku jest praktycznie niemożliwe. Czy takie myślenie jest prawidłowe, czy faktycznie niski poziom ryzyka jest w każdej sytuacji gwarantem pełnego bezpieczeństwa, czy praktyka potwierdza takie myślenie?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy,rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Z tego tekstu dowiesz się:
Ocena ryzyka zawodowego na stanowiskach medycznych nie jest prosta, nie mniej jednak jest obowiązkowa. Z myślą o takich stanowiskach prezentujemy przykładową ocenę ryzyka zawodowego pielęgniarki. Jednak tym razem jest to stanowisko pracy pielęgniarki w domu pomocy społecznej dla psychicznie chorych. Pobierz przykładowy dokument i wykorzystaj podczas oceny ryzyka zawodowego w swojej placówce.
Dnia 24 października 2013 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych. Nakłada ono na firmy nowe obowiązki, szczególnie na te, w których system oceny ryzyka nie działa prawidłowo. O szczegółach dotyczących wprowadzenia nowych przepisów rozmawiamy z Lesławem Zielińskim – byłym głównym inżynierem zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowanym audytorem pomocniczym SZBP wg ISRS (International Safety Rating System).
Od 8 sierpnia 2011r. obowiązują nowe zasady dokumentowania oceny ryzyka zawodowego. Co się zmieniło?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone