Sklep
Czy deklaracja zgodności maszyny użytkowanej w Polsce powinna być wydana w języku polskim?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Firma ściągnęła ze Szwecji do Polski maszyny i urządzenia z różnymi latami produkcji, na które w większości nie mamy żadnych dokumentów. Co należy zrobić aby dopuścić te maszyny i urządzenia do pracy na halach produkcyjnych? Jakie dokumenty, jakie instrukcje, co powinniśmy zrobić w tym temacie aby pracownicy mogli z nich korzystać?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy można użytkować i jak dostosować samodzielnie wykonane urządzenie do przeładunku sypkich płodów rolnych do minimalnych wymagań bhp?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
PIP ścisłe współpracuje ze służbami celnymi chcąc uchronić polski rynek pracy i polskie firmy przed sprowadzaniem maszyn i urządzeń zagrażających życiu i zdrowiu pracowników. Okazuje się bowiem, że 60 % sprowadzanych do polski maszyn nie spełnia wymagań bezpieczeństwa. O działaniach PIP w tym zakresie opowiadali posłom, 25 maja br. na posiedzeniu Komisji ds. Kontroli Państwowej, Z-ca Głównego Inspektora Pracy i dyr. Departamentu Nadzoru i Kontroli PIP.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik
Jakie wymagania prawne należy spełnić, aby skonstruowana na własne potrzeby maszyna mogła być wykorzystywana/używana jedynie na potrzeby zakładu pracy, w którym została wykonana?
Jako firma produkcyjna chcemy zakupić maszynę z Chin. Producent nie ma upoważnionego przedstawiciela na terenie UE, więc nie może tym samym wykonać oceny zgodności i nadać certyfikatu CE. Czy jako strona kupująca i przyszły użytkownik możemy wykonać, wewnętrznie u nas w firmie, ocenę zgodności dla takiej maszyny i nadać jej certyfikat CE? Jeśli tak, to jakie dokumenty musimy otrzymać wraz z maszyną, aby móc prawidłowo przeprowadzić proces certyfikacji?
Od 10 czerwca 2016 r. wymagania dla prostych zbiorników ciśnieniowych produkowanych seryjnie, ich procedury oceny zgodności; zakresu dokumentacji technicznej takich zbiorników; sposób ich oznakowania określa nowe rozporządzanie Ministra Rozwoju z 2 czerwca 2016 r. w sprawie prostych zbiorników ciśnieniowych.
Od 19 lipca 2016 r. będzie obowiązywała nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2014/68/UE z 15 maja 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku urządzeń ciśnieniowych. Od tego dnia ocena zgodności urządzenia ciśnieniowe będzie wymagała nowych wniosków.
Będzie nowe rozporządzenie regulujące wymagania dla prostych zbiorników ciśnieniowych. Rozporządzenie powstaje z powodu zmiany ustawy na podstawie, której poprzednie rozporządzenie zostało wydane. Część kwestii dotyczących zbiorników uwzględnia już nowa ustawa, a część wymaga wydania nowego rozporządzenia. Zobacz, co oznacza w praktyce wydanie nowego rozporządzenia.
Czy obudowy ścian wykopu podlegają systemowi oceny zgodności i oznaczeniu znakiem CE?
W firmie wykonano we własnym zakresie i zainstalowano instalację odpylającą na stanowisku piaskowania metodą strumieniowo ścierną. Firma przeprowadzająca audyt żąda deklaracji zgodności. Czy możemy sami taką wystawić, a jeśli nie, to kto może?
Czym różni się deklaracja zgodności od CE, czy obie formy są u nas dopuszczalne, jakie przepisy to regulują, czy można samemu wystawić deklarację zgodności i jak to zrobić?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Maszyna produkcyjna, którą użytkuje firma posiada znak CE oraz deklarację zgodności. Czy samodzielne (bez wiedzy producenta) zainstalowanie w niej dodatkowej osłony spowoduje utratę znaku CE? Jeżeli tak, to co zrobić, aby maszyna nie straciła CE (przy jednoczesnym zainstalowaniu osłony)? Zainstalowanie dodatkowej osłony jest konieczne ze względu na poprawienie jakości wytwarzanych produktów.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone