Sklep
Czy pracownik zatrudniony na 1/4 etatu wykorzystujący monitor ekranowy na stanowisku pracy biurowej, którego rozkład pracy obejmuje trzy dni pracy w tygodniu tzn. 2, 3 i 5 godzin dziennie, powinien otrzymać częściowy zwrot kosztów za zalecone przez lekarza medycyny pracy okulary do pracy przy monitorze ekranowym ?
Tomasz Zwolak
Pracownica podczas badań profilaktycznych otrzymała zalecenie pracy w szkłach przy monitorze ekranowym. Badania były ważne 4 lata. pracownica dopiero po 3 latach chce zakupić okulary. Czy można odrzucić taki wniosek?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jaki lekarz powinien wydać receptę na okulary (zalecenie używania okularów do pracy przy monitorze ekranowym), lekarz okulista medycyny pracy czy inny lekarz okulista, na podstawie której pracodawca musi zrefundować koszty zakupu okularów?
Anna M. Błażejczyk specjalista w Ministerstwie Zdrowia
Pytanie dotyczy zwrotu kosztów za zakup okularów korekcyjnych do pracy przy monitorze ekranowym. Jak często należy się zwrot takich kosztów , co zrobić w przypadku, gdy pracownik ma ważne badania okresowe jeszcze przez 2 lata, a w chwili obecnej pogorszył mu się wzrok i chce zakupić nowe okulary i otrzymać zwrot za ich zakup? Czy takiego pracownika należy skierować na ponownie badania okresowe w związku z pogorszeniem stanu zdrowia, aby otrzymać zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o potrzebie stosowania takich okularów przez pracownika? Czy jednak musi czekać do kolejnych badań okresowych?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Jestem przedstawicielem handlowym i chciałbym zapytać, czy urządzenie zwane palmtop, z którym pracuję cały dzień, jest traktowane jako monitor ekranowy?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone