Sklep
Mamy nowego pracownika, który w 2016 r. zrobił uprawnienia na wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych. Są to jeszcze uprawnienia wydane przez firmę szkoleniową, nie przez UDT (wg starych zasad). Uprawnienia ma jeszcze ważne. Czy może u nas jeździć i czy musimy mu wydać zaświadczenie tak jak za starych czasów?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
W magazynie, w których są składowane szpule z kablem (400 kg) na wysokość 5 m, pracownik układa szpule na palecie, na regał, przy pomocy wózka widłowego. Wózek widłowy posiada kabinę. Czy pracownik obsługujący taki wózek widłowy musi mieć kask i zapięte pasy?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Od 10 sierpnia 2018 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 47). Zastępuje ono dotychczasowe rozporządzenie Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. z 2002 r. nr 70, poz. 650).Nowe rozporządzenie określa wymagania bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym spalinowym, elektrycznym i spalinowo-elektrycznym, mających zastosowanie w transporcie wewnętrznym. Reguluje również kwestię uprawnień do obsługi tego typu wózków jezdniowych.
Kinga Grodzicka-Lisek Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym bhp
Właśnie zostało publikowane nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. W rozporządzeniu tym zostały określone wymagania bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym spalinowym, elektrycznym i spalinowo-elektrycznym, mających zastosowanie w transporcie wewnętrznym. Nowe rozporządzenie reguluje również kwestię uprawnień do obsługi tego typu wózków jezdniowych.
Właśnie konsultowany jest projekt nowego rozporządzenia resortu rozwoju w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Celem tego przedsięwzięcia jest opracowanie jednolitych i czytelnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków z napędem silnikowym, a w szczególności określenie jednolitych wymogów dla operatorów wózków wymaganych do ich obsługi.
Kinga Grodzicka-LisekPrawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym bhp
Czy operator podnośnika nożycowego musi używać kasku ochronnego?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy w magazynie wysokiego składowania (8 metrów wys.) operatorzy wózków widłowych powinni pracować w kaskach, czy wystarczy że pracują w czapkach ze sztywną wkładką? W magazynie są składowane środki ochrony roślin.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy operator wózka widłowego może wykonywać prace załadunkowe/rozładunkowe w ochronnikach słuchu? Na tym stanowisku poziom hałasu nie jest przekroczony. Operatorzy wózka przechodząc ze strefy gdzie natężenie hałasu jest wysokie i zapominają wyjmować ochronniki słuchu.
Czy operator wózka widłowego unoszącego (do 30 cm) z napędem silnikowym, który jest przez niego prowadzony musi być kierowany przez lekarza medycyny pracy na badania psychotechniczne?
Czy lekarz medycyny pracy ma obowiązek oprócz orzeczenia podstawowego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy dodatkowo wydać orzeczenie psychologiczne dla magazyniera z obsługą wózka widłowego?
Kiedy i w jakich warunkach istnieje obowiązek używania kasku ochronnego przez operatora wózka jezdniowego wykonującego pracę na hali, placu składowym oraz osoby uczestniczącej w załadunku/rozładunku?
Pracownik ukończył kurs dla kierowców wózków jezdniowych z napędem silnikowym (wg programu Ośrodka Doskonalenia Kadr Ministerstwa Gospodarki w Mysłowicach), który będzie organizowany przez dowolny ośrodek szkolenia, a nie przez pracodawcę. Czy w takiej sytuacji należy takiemu pracownikowi wystawić imienne zezwolenie na kierowanie wózkami widłowymi?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone