Sklep
16 maja upływa termin dla pracodawców, na zapewnienie odpowiedniego wyposażenia dla żurawi wieżowych i szybkomontujących. Tego dnia wchodzą bowiem w życie dwa przepisy rozporządzenia ministra przedsiębiorczości i technologii z 22 października 2018 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących (Dz.U. poz. 2147), dla których wydłużone było, do 6 m-cy, vacatio legis.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik
16 lutego 2019 r. wchodzi w życie długo oczekiwane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących. Głównym jego celem jest zapewnienie operatorom żurawi bezpiecznych warunków pracy, które uwzględniają specyfikę wykonywanego przez nich zawodu. Rozporządzenie daje też podstawę prawną do kontroli przestrzegania przepisów dotyczących warunków pracy tych pracowników. Sprawdź szczegóły.
Marek Kalman
specjalista z zakresu bhp
W razie awarii urządzenia komunikacyjnego sygnalista i operator (np. żurawia) muszą się ze sobą w jakiś sposób porozumiewać. Robią to za pomocą sygnałów ręcznych. Dlatego też ich obowiązkiem jest znać i rozumieć sygnały ręczne. Możesz to sprawdzić, podczas szkolenia bhp. W tym celu pomocna będzie Ci tablica wizualizująca sygnały wraz z ich znaczeniem. Takie ćwiczenie będzie szczególnie przydatne w przypadku sygnalistów, wobec których najczęściej nie wymaga się żadnych specjalistycznych kwalifikacji.
Tym razem kwestią uregulowania zagadnień bhp przy obsłudze żurawi zajęło się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Na bazie projektu rozporządzenia w sprawie bhp przy obsłudze żurawi, resortu rozwoju, powstał nowy projekt rozporządzenia odnoszący się do bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących. W projekcie tym zastąpiono definicję organizatora pracy określeniem pracodawca.
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy
Z początkiem września br. do konsultacji i opiniowania trafił projekt nowego rozporządzenia w sprawie bhp przy obsłudze żurawi przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów. Projektowane rozporządzenie będzie określało wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z obsługą żurawi wieżowych i szybkomontujących. Poznaj proponowane nowym rozporządzeniem rozwiązania prawne w zakresie bhp przy obsłudze żurawi.
Operator żurawia to bardzo odpowiedzialna funkcja ale i niebezpieczna. O jego bezpieczeństwie decydują często ułamki sekund. Dlatego firma SKANSAK prowadziła ćwiczenia polegające na ratowaniu operatora żurawia. Grupa ratownictwa wysokościowego miała możliwość przećwiczyć akcję ratunkową na żurawiu, a pracownicy Skanska nauczyć się jak reagować w sytuacji zagrożenia życia. Zobacz jak przeprowadzić takie ćwiczenia.
O nowe przepisy w zakresie bhp przy obsłudze żurawi upomniał się Rzecznik Praw Obywatelskich. W swoim piśmie do Ministra Rozwoju prosi o pilne uregulowanie tej kwestii. Zdaniem Rzecznika brak regulacji prawnej w tym zakresie stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników.
Jakie czynności są zabronione operatorowi żurawia podczas wykonywania pracy?
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone