Sklep
Jeżeli pracodawca udostępnia pracownikowi dokumenty, określające zasady bhp, to pracownik nie może ograniczyć się do formalnego potwierdzenia zaznajomienia się z nimi. Zobowiązany jest przyswoić sobie ich treść niezależnie od tego, czy wiedza ta podlega następnie sprawdzeniu przez pracodawcę. Natomiast pracodawca jest zobowiązany wyznaczyć osoby pełniące nadzór nad pracą wykonywaną przez pracowników. Takie wnioski wynikają ze sprawy, którą rozpatrywał Sąd najwyższy.
Anna Słowińska
Kierownik przekazał pracownikom instrukcje producenta maszyn i urządzeń, aby zapoznali się z nimi. Do wspomnianych instrukcji zostało dołączone oświadczenie ze sformułowaniem: "Zapoznałem się, zrozumiałem i będę się stosował do poniższych instrukcji...". Pracownik po zapoznaniu się z instrukcjami odmówił podpisania oświadczenia, ponieważ stwierdził, że jego treść godzi w jego dobra osobiste. Miał konkretnie na myśli sformułowanie " zrozumiałem". Uznał, że kierownik traktuje go jak osobę delikatnie mówiąc niemądrą. Czy oświadczenie z taką treścią jest zgodne z prawem? Czy kierownik ma prawo wymagać podpisania takiego dokumentu? Czy pracownik ma prawo odmówić jego podpisania?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie pracownikowi przed dopuszczeniem go do pracy, na piśmie, informacji o celu i zakresie oraz sposobie zastosowania monitoringu wizyjnego. W celu właściwego wywiązania się przez pracodawcę z tego obowiązku eksperci Portalu BHP przygotowali wzór pisemnego oświadczenia pracownika potwierdzający przekazanie mu wymaganych informacji. Forma pisemna jest najlepszą formą do celów dowodowych, gdyby w przyszłości zaistniała potrzeba wykazania przez pracodawcę faktu wywiązania się z powyższego obowiązku.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone