Sklep
Nieodłącznym elementem zasad BHP jest właściwa ergonomia przy pracy z komputerem lub laptopem przy biurku. Nieprzywiązywanie wagi do tych zasad na dłuższą metę prowadzi do różnorakich problemów zdrowotnych. Objawiają się one przede wszystkim gorszym samopoczuciem, bólem mięśni i kości. Co w ostateczności doprowadza do zmniejszonej efektywności wykonywania obowiązków. Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko dla pracownika? Podpowiadamy.
Zgodnie z przepisami w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne, chyba że jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji, a na stosowanie oświetlenia wyłącznie elektrycznego pracodawca musi uzyskać zgodę inspektora sanitarnego wydaną w porozumieniu z inspektorem pracy. Jednak rodzi się pytanie, jakie informacje i załączniki powinien zawierać wniosek o taką zgodę?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
Korzyści
Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:
W pomieszczeniach szkoły i placówki powinno być zapewnione m.in. właściwe oświetlenie. W pomieszczeniach stałej pracy należy zapewnić oświetlenie dzienne, które powinno spełniać wymagania określone w Polskiej Normie. Niezależnie od oświetlenia dziennego we wszystkich pomieszczeniach szkoły należy zapewnić oświetlenie elektryczne o parametrach zgodnych z Polskimi Normami.
Waldemar Klucha
Oświetlenie występujące na stanowiskach pracy dzieli się na naturalne (dzienne) i sztuczne (elektryczne). Ze względów profilaktycznych najlepszym oświetleniem dla człowieka jest oświetlenie naturalne. Musi być ono jednak wspomagane przez oświetlenie sztuczne (w ciągu dnia, o zmierzchu, w nocy).
W zakładzie pracy prowadzone są pomiary oświetlenia. W jednym pomieszczeniu, przy trzech biurkach pracują trzy osoby, czy w tym przypadku należy wykonać pomiary na wszystkich trzech stanowiskach pracy?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy na lampach awaryjnych musi być zaznaczony 2 cm żółty pasek?
Czy miejsce pracy stałej może znajdować się w pomieszczeniu bez dostępu światła naturalnego?
Czy w magazynach, w których nie ma okna, ale nie jest to stałe pomieszczenie pracy potrzebna jest zgoda wojewódzkiego inspektora sanitarnego?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp,wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Od czego zależy prawidłowe oświetlenie wnętrz światłem dziennym?
Jerzy Wroński specjalista i rzeczoznawca ds. bhp, były zastępca Głównego Inspektora Pracy
Jak oceniać ryzyko zawodowe związane z oświetleniem?
Czy istnieje wymóg dokumentowania pomiarów oświetlenia oraz wzór dokumentacji?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone