Sklep
Powzięcie informacji o wypadku, w tym wstępna ocena zdarzenia również w zakresie urazu jakiego doznał pracownik poszkodowany nakazują pracodawcy podjęcie obowiązków wynikających z treści rozporządzenia powypadkowego. Problem w tym, że obowiązująca regulacja nie odpowiada na kluczowe dla bezpieczeństwa poszkodowanego pracownika pytanie – w jakich przypadkach pracodawca powinien sięgnąć po fachową pomoc medyczną?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy na wykazach osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników mogą zostać umieszczeni ci sami pracownicy?
Czy pracownicy wyznaczeni do udzielania pierwszej pomocy w firmie powinni podpisać stosowne oświadczenia o zapoznaniu się z obowiązkami wynikającymi z tego tytułu, jeżeli tak to w jakiej formie?
Na uratowanie osoby poszkodowanej mamy maksymalnie 10 minut. Po pierwszych 4 po zatrzymaniu krążenia następują nieodwracalne zmiany w mózgu i innych narządach wewnętrznych. Dlatego tak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy. Jednak jak się okazuje, aż 30 % pracowników fizyczno-umysłowych przyznaje się, że nie potrafi udzielić pierwszej pomocy. Niezbędne zatem są szkolenia pracowników z pierwszej pomocy oraz sprzęt do reanimacji w zakładach pracy.
Czy w publicznej szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi obowiązkowe jest szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej dla wszystkich pracowników? Czy wystarczy, że dyrektor placówki wyznaczy kilka osób, które jego zdaniem takie szkolenie powinny mieć?
Prawnik, ekspert prawa pracy
Jak prawidłowo postępować, gdy któryś z pracowników zemdleje?
Adam M. Pietrzaklekarz anestezjolog, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej
Na czym polega udar słoneczny, jakie są jego objawy i w jaki sposób ratować osoby, które udarowi uległy?
Adam M. Pietrzak lekarz anestezjolog, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej
Jeśli w zakładzie pracy jest wyznaczony pracownik do udzielania pierwszej pomocy, ale ktoś inny jest świadkiem wypadku, to jaka jest procedura udzielania pierwszej pomocy? Czy w pełni udziela jej świadek? Czy wzywa on osobę wyznaczoną i w tym czasie udziela doraźnej pomocy?
Czy osoba, która posiada aktualne szkolenie okresowe bhp dla osób kierujących pracownikami może być wyznaczona w zakładzie pracy (2 osoby zatrudnione) do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej?
Halina Góralska
Gł. Specjalista ds. bhp
wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
W trakcie udzielania pierwszej pomocy można napotkać wiele różnego typu sytuacji. Żeby poradzić sobie w każdej z nich, warto stosować zasady udzielania pierwszej pomocy, które pozwalają na skuteczne działanie nawet w nietypowych sytuacjach. Zasady te powinien znać każdy pracownik, więc warto je od czasu do czasu przypomnieć, nie tylko w czasie szkolenia. Zasady te stanowią uzupełnienie do instrukcji udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Ten materiał możesz:
Każdy pracodawca ma obowiązekorganizowania w firmie punktów pierwszej pomocy. Taki punkt zazwyczaj kojarzy się z apteczką wisząca na ścianie. Jednak nawet najlepiej wyposażona apteczka nie wesprze nas kiedy nastąpi Nagłe Zatrzymanie Krążenia i trzeba będzie działać by ratować ludzkie życie. W takim wypadku defibrylator AED może okazać się niezastąpiony. Na pytania dotyczące tego urządzenia dla Portalu BHP odpowiada Piotr Kubiszewski z firmy DefiMed, partner Physio-Control Polska.
W trosce o bezpieczeństwo pracowników FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A., jeden z największych producentów mebli w Europie, wyposażyły swoje zakłady produkcyjne w automatyczne defibrylatory zewnętrzne – AED. Te małe i proste w obsłudze urządzenia w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia ratują ludzkie życie.
Czy obowiązkowe są szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla nauczycieli i czy jest wymagane odnawianie takich szkoleń?
Jak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy ponad 4 tys. pracodawców i innych podmiotów, skontrolowanych w 2016 r., nie przygotowało instrukcji pierwszej pomocy albo opracowało ją błędnie. Natomiast ok. 150 firm, nie wyznaczyło pracowników do jej udzielania albo ustanowiło nieodpowiednią ich liczbę, a ponad 3 tys. nie miało niezbędnych do tego środków. A czy Ty zadbałeś właściwie o zapewnienie pierwszej pomocy swoim pracownikom?
Zastanawiasz się, jak w praktyce powinna wyglądać prawidłowa realizacja wymagań dotyczących wyznaczenia osób w zakładzie pracy do udzielania pierwszej pomocy? Jakie szkolenie powinny przejść wyznaczone do tego zadania osoby, ile powinno być tych osób w zakładzie? Jak w ogóle zorganizować system pierwszej pomocy w firmie? Oto kilka wskazówek na ten temat, które pomogą Ci w realizacji tych obowiązków.
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Z tego tekstu dowiesz się:
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone