Sklep
W stosunku do osoby zatrudnionej, co do której zachodzi obawa, iż znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających zawsze istnieje możliwość niedopuszczenia do pracy/odsunięcia od pracy. Jest to uprawnienie, a nawet obowiązek pracodawcy. Jednak dla celów dowodowych podjęcie takich działań dobrze udokumentować. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że w przypadku odsunięcia pracownika od pracy należy pracownikowi powód odsunięcia. Niestety jeżeli jest nietrzeźwy lub pod wpływem innych substancji może nie pamiętać, że został poinformowany o przyczynie. Dlatego też wręczenie pracownikowi protokołu z niedopuszczenia pracownika do pracy/odsunięcia pracownika od pracy ma większy lub przekazanie takiego dokumentu do kadr jest najlepszym rozwiązaniem.
Czy pracownicy ochrony mogą zgodnie z prawem przeprowadzić kontrolę stanu trzeźwości pracownikom firmy zewnętrznej? Jeśli tak to na jakiej podstawie?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Odmowa poddania się badaniu trzeźwości przez pracownika może stanowić ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych uzasadniające zwolnienie dyscyplinarne pracownika – rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, tak orzekł Sąd Najwyższy. Poznaj argumentację sądu i uzasadnienie stanowiska w sprawie.
Wysyłanie pracowników służby bhp z alkomatami w celu prewencyjnej wyrywkowej weryfikacji zachowania przez pracowników trzeźwości w miejscu i czasie pracy jest dość powszechnym zwyczajem. Stosowany jest on z powodzeniem mimo, iż przepisy nie dają do tego podstaw. Pracodawca, który stosuje tego typu praktyki ryzykuje, że pracownicy w tym zakładowe organizacje związkowe złożą stosowną skargę do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
pracownik, ekspert prawa pacy oraz kontroli jego przestrzegania
Jak skontrolować trzeźwość pracownika zgodnie z obowiązującymi aktualnymi przepisami? Czy pracodawca, wyznaczona przez niego osoba, może badać pracowników alkomatem?
Problem alkoholu w miejscu pracy jest niestety tematem, z którym często muszą mierzyć się zarówno pracodawcy, jak i pracownicy służy bhp. Pomimo wieli starań i działań, zakazów i kar spotykamy się w pracy z pracownikami pod wpływem alkoholu. Rodzi się wówczas problem, jak postąpić z pijanym pracownikiem? Oczywiście odsunąć od pracy, ale co dalej? Często odsunięcie od pracy nie załatwia problemu. Zobacz, jak rozwiązać taką sytuację, aby moc spać spokojnie.
Prawnik, ekspert prawa pracy
W tym tekście podpowiadamy:
Pracownik ma obowiązek przystąpić do pracy trzeźwy. Czy służba bhp Generalnego Wykonawcy ma prawo sprawdzić trzeźwość pracownika? Czy pracownik ma obowiązek poddać się kontroli? Czy każdy pracownik powinien wyrazić zgodę na taką kontrolę?
Tomasz Zwolak specjalista ds. prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone