Sklep
Czy transportując na wózku urządzenie o wadze ok. 100 kg. na naczepę samochodu można użyć podestu składanego?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
28 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Z tej okazji o bezpieczeństwie pracy rozmawialiśmy z ekspertami firmy KRAUSE – Lidią Gawrońską, Specjalistą ds. BHP oraz Maciejem Lepczykiem, Dyrektorem Zakładu w Świdnicy.
Czy w zakładzie pracy konieczne jest prowadzenie rejestru i cyklicznych przeglądów podestów roboczych? Czy to wysokość podestu ma tutaj decydujące znaczenie?
Jakie są wymagania bhp dotyczących podestów roboczych na wysokości powyżej 1m służących do obsługi różnego rodzaju maszyn, urządzeń, obrabiarek? Co ze sprzętem ochronnym/kask, szelki bezpieczeństwa?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Chcielibyśmy do maszyny dorobić schody, które w zamyśle nie będą na stałe z nią związane, o wysokości wchodzenia poniżej 1 metra. Schody mają spełniać wymogi normy PN EN ISO 14122 -3. Jaką powinniśmy posiadać dokumentacje, aby móc dopuścić takie schody do eksploatacji? Jak wygląda analogiczna sytuacja w przypadku podestu?
W celu dostosowania stanowiska pracy przy obrabiarce do potrzeb pracownika, jesteśmy zmuszeni podwyższyć podest o około 20 cm. Czy możemy we własnym zakresie skonstruować stabilny podest, przykrywając go matą przeciwpoślizgową. Konstrukcja nie będzie atestowana. Jeśli takie rozwiązanie jest dopuszczalne to, czy należy dodatkowo: a) oznakować krawędzie podestu barwą bezpieczeństwa, b) zabezpieczyć pracownika przed upadkiem poprzez zamocowanie na zewnętrznej stronie podestu poręczy ochronnej, jak przy pracy na wysokości, c) podjąć inne dodatkowe przedsięwzięcia.
W zakładzie zainstalowano obrabiarkę CNC, w której przedmiot obrabiany jest na wysokości 1,20m. Jakie wymiary powinny mieć schody i podest, umożliwiające pracę przy takiej maszynie?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jakie są wymogi dla podestów, na których przebywają pracownicy? Podesty te służą do malowania dachów autobusów. Podest jest wykonany w całości z konstrukcji stalowej - spawanej, usytuowany na wysokości około 250 cm nad ziemią, podłoga jest wykonana z ryflowanej blachy są oczywiście barierki i próg, a także schody po których wychodzą na górę pracownicy. Chciałem się dowiedzieć jakie wymogi mają spełniać schody podestu? Oprócz barierek powinny być odpowiednie stopnie jakich wymiarów? I gdzie znajdę przepisy regulujące dokładnie te kwestie?
Waldemar Klucha Specjalista ds. bezpieczeństwa pracy
Jakie wymagania należy spełnić przy wykonaniu podestu roboczego stałego do prac na wysokości tj. 1,5 m? Służba remontowa jest w trakcie tworzenia konstrukcji takiego podestu - łączy elementy spawając w osłonie gazowej.
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone