Sklep
Ewidencja przebiegu pojazdu - za pomocą tego kalkulatora obliczysz wysokość kosztów podlegających zwrotowi za używanie prywatnego samochodu pracownika do celów służbowych na podstawie liczby przejechanych kilometrów. Skorzystaj z kalkulatora ewidencji przebiegu pojazdu (kilometrówka).
Od 15 grudnia 2021 r. wchodzą nowe obostrzenia dotyczące COVID-19. W tym czasie jeden z naszych pracowników wyjeżdża do Anglii. Ma komplet szczepień, ale wymagany jest tam test na covid ważny 48godzin. Czy przy wyjeździe z kraju obowiązują jeszcze jakieś obostrzenia?
Michał Culepa
Dwóch pracowników uległo wypadkowi w czasie podróży służbowej. Zespół powypadkowy uznał to zdarzenie za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy. Czy w dalszej kwalifikacji wypadku powinniśmy uznać zdarzenie za wypadek zbiorowy czy dwa wypadki indywidualne? Czy jest coś takiego jak wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy zbiorowy? Czy taki wypadek powinniśmy zgłosić do PIP?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Jeśli Twój pracownik korzysta z prywatnego pojazdu do celów służbowych (tzw. jazdy lokalne), możesz wypłacać mu z tego tytułu miesięczny ryczałt albo rozliczać faktycznie przejechane kilometry na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówki). Kalkulator w formacie HTML.
Samochód to narzędzie pracy dla pracowników z wielu różnych branż. Choć nie są prowadzone dokładne statystyki związane z liczbą służbowych pojazdów, szacuje się, że po polskich drogach jeździ około 2 miliony służbowych aut. Na co zatem należy zwrócić uwagę, by podróż służbowym samochodem była przede wszystkim bezpieczna?
Organizujemy czasami w firmie wyjazdy integracyjno-szkoleniowe. W związku z tym mam pytanie, czy gdyby podczas takiego wyjazdu, któryś pracownik uległ wypadkowi, to czy będzie to wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy, czy w ogóle możemy to zakwalifikować jako wypadek na takim wyjeździe?
Gł. Specjalista ds. BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Zachowaniami niepozostającymi w związku z wykonywaniem powierzonego zadania i sprzecznymi z celem podróży służbowej są te zachowania ze sfery prywatnych spraw pracownika, które nie były konieczne z punktu widzenia celu i warunków odbywania podróży służbowej, to znaczy z potrzebą realizacji powierzonych mu zadań – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 22 października 2015 r., sygn. akt II UK 370/14.
Aneta Mościcka
Czy wypadek pracownika w czasie ćwiczeń strażackich (członek Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej), odbywających się w czasie godzin pracy, można zakwalifikować jako wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Zdarzenie, jakiemu uległ pracownik w czasie podróży służbowej, w trakcie części rekreacyjnej zaplanowanego spotkania, jest wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy w rozumieniu art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 7 maja 2014 r. (sygn. akt III AUa 1681/13).
Pracownik uległ wypadkowi podczas konferencji naukowej w Niemczech - konferencja traktowana jest jako podróż służbowa. Pracownik naukowy uczestniczący w konferencji uległ wypadkowi na ściance wspinaczkowej - w czasie wolnym. Doznał skręcenia nogi, zerwania wiązadeł oraz rozerwania torebki stawowej. Czy zdarzenie to można zakwalifikować jako wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy kierownik kontraktu lub inna osoba z kierownictwa spółki, która używa samochodu służbowego powinna przejść specjalistyczne badania lekarskie, jakim podlegają kierowcy zawodowi?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Czy wypadek samochodowy w drodze z budowy do stałego miejsca zamieszkania należy traktować jako wypadek przy pracy, czy w drodze do/z pracy.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone