Sklep
Przypominamy, że od 17 stycznia 2020 r., obowiązują nowe wartości NDS dla 17 substancji chemicznych występujących w środowisku pracy. Mamy również 10 nowych substancji chemicznych z wartościami NDS. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na Portalu BHP.
Od 17 stycznia 2020 r. obowiązują nowe wartości NDS dla 17 substancji chemicznych, pojawiło się również 10 nowych substancji chemicznych z wartościami NDS, weszły bowiem w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
Kinga Grodzicka-Lisek
Z początkiem 2020 roku powinny wejść w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Zmianie ulegną m.in. wartości NDS dla 18 substancji chemicznych, pojawi się również 10 nowych substancji chemicznych z wartościami NDS. Jednak już dziś możesz sprawdzić, co i jak prawdopodobnie ulegnie zmianie w tych przepisach.
Od 21 sierpnia 2018 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 12 czerwca 2018 roku w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i zastąpi dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 6 czerwca 2014 roku w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.
Karolina Walas Specjalista BHP Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej
Chociaż wejdzie w życie dopiero 21 sierpnia 2018 r. już zostało opublikowane nowe rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Nowe rozporządzenie zmienia wartości dopuszczalnych stężeń dla 32 substancji chemicznych i dodaje 15 nowych substancji szkodliwych. Zobacz, co jeszcze zmienia się w związku z nowym rozporządzeniem.
Prawnik
W zakładzie pracy zainstalowane są anteny oraz radiostacje (CB RADIO) do wewnętrznej komunikacji. Do prac związanych z obsługą tych nadajników zatrudnieni są podwykonawcy. Całkowity czas pracy na tych urządzeniach to około 30 min. dziennie. Mam pytanie, czy właściciel tych urządzeń powinien wykonywać badania środowiska na narażenie na pole elektromagnetyczne dla pracowników podwykonawcy?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
1 stycznia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 23 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne (Dz.U. z 2016 r. poz. 2284).
Ministerstwo Pracy wraz z Ministerstwem Zdrowia przygotowało projekt zmian do rozporządzenia w sprawie bhp przy pracach związanych z narażeniem na pole elektromagnetyczne. Chodzi o wydłużenie czasu na zaktualizowanie akredytacji dla labolatoriów badawczych dokonujących pomiarów pola elektromagnetycznego. A wszystko w związku z brakiem opracowania wymagań dla metod badawczych.
W zakładzie pracy wykonane zostały pomiary: natężenia oświetlenia, hałasu oraz drgań na stanowiskach pracy. Czy wyniki z pomiarów natężenia oświetlenia należy wpisywać do "Rejestru czynników szkodliwych dla zdrowia ..."?
Lesław Zieliński
Czy okręgowa stacja kontroli pojazdów jest zobowiązana do przeprowadzenia pomiarów szkodliwych substancji przy ocenie ryzyka zawodowego diagnosty? Jeśli tak to jakich? Proszę o podstawę prawną.
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jak w świetle nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy klasyfikować i oceniać stanowiska na budowie pod kątem takich pomiarów?
Jak rozumieć krotność, lub jak się to ma do NDS, NDN i NDNCH?
Mariusz Foremniak Specjalista ds. BHP, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone