Sklep
Pracodawca, który nie ma obowiązku tworzenia służby BHP w pierwszej kolejności powinien powierzyć jej zadania pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Kłopotliwe jest to, że przepisy nie regulują czynności powierzenia wykonywania zadań służby BHP pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Pytanie, czy może to nastąpić w ramach jednej umowy o pracę, w ramach umowy odrębnej, czy może w ramach dodatkowej umowy prawa cywilnego.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracodawca zatrudniający ponad 100 osób musi utworzyć w zakładzie służbę bhp. Oznacza to zatrudnienie na podstawie stosunku pracy (umów o pracę) odpowiedniej liczby pracowników zajmujących się tą problematyką. Zatrudnienie specjalistów ds. bhp na podstawie umów cywilnoprawnych nie realizuje tego ustawowego obowiązku.
Michał Culepa
Informacje zawarte w tym artykule powiedzą Ci:
Jak w prawidłowy sposób zorganizować służbę bhp w zakładzie pracy zatrudniającym powyżej 100 pracowników?
Kiedy możesz powierzyć zadania służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy?
W jaki sposób przepisy UE i orzecznictwo TSUE odzwierciedla się w krajowych przepisach i orzeczeniach?
Pracodawca, który nie ma obowiązku prawnego powołania służby bhp może taką służbę we własnym zakresie utworzyć. Zwykle będzie to jednoosobowa komórka bhp z pracownikiem świadczącym pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Co jednak gdy komórka bhp nie zostanie formalnie utworzona, a zadania służby bhp zostaną powierzone pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy, zaś nazwa jego stanowiska pracy będzie pokrywała się z nazwą stanowisk w służbie bhp? Czy będzie to równoznaczne z utworzeniem służby bhp, a staż pracy takiej osoby będzie zaliczany do stażu pracy w służbie bhp?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy pracownik pracujący w firmie na pełnym etacie, a jednocześnie zatrudniony jako bhp-owiec musi pracować dłużej niż 8 godzin?
Prawnik ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy pracodawca, który nie wykonuje zadań służby bhp i nie powierzył wykonywania zadań tej służby pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy musi legitymować się umową na stałą obsługę pod względem BHP ze specjalistą spoza zakładu pracy, czy wystarczy, że zleci (umowa zlecenia, bez formy pisemnej) firmie zewnętrznej prowadzącej szkolenia i świadczącej usługi BHP poszczególne jej zadania do wykonania np. szkolenie bhp, ocenę ryzyka zawodowego, wykonanie instrukcji stanowiskowych, sporządzanie i przedstawianie analiz stanu bhp, itd.?
prawnik, ekspert prawa pracy
Czy pracodawca zatrudniający około 1600 pracowników mający obowiązek stworzenia zgodnie z K.p. na terenie zakładu pracy służby bhp, czy może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp w pełnym zakresie firmie zewnętrznej na zasadzie umowy o współpracę?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy po skończeniu szkoły policealnej z tytułem technika bhp mogę wykonywać zadania służby bhp w firmie, w której pracuje na stanowisku inspektora ds. pracowniczych? Firma zatrudnia 30 pracowników.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Jestem na stanowisku specjalisty w zakładzie pracy. Zakres moich obowiązków nie obejmuje zadania związane z bhp. Pracodawca wysłał mnie na studia podyplomowe z zakresu bhp i jednocześnie wzbogacił mój zakres obowiązków o czynności związane z "wykonywaniem zadań służby bhp". Czy mogę wykonywać zadania związane z bhp w zakładzie pracy nie mając ukończonych studiów i oczywiście wymaganego rocznego stażu w tym zakresie?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy dyrektor szkoły (20 pracowników) może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp firmie zewnętrznej, jeżeli w szkole jest zatrudniony nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe bhp?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone