Sklep
W zakładzie produkcyjnym przy instalacji nowej linii produkcyjnej zaistniała potrzeba serwisowania elementów sterujących znajdujących się na wysokości 4,5m. Ponieważ będą to elementy przemieszczające się nie można ustawić jednorazowo rusztowań, nie ma miejsca na podjazd wózkiem lub podnośnikiem. Pozostaje praca z drabin. Z powodu braku miejsca może się okazać, że nie wejdą drabiny rozstawne tylko trzeba będzie pracować z drabin przystawionych do elementów serwisowanych lub ściany. Czy tak praca w opisany sposób jest możliwa do wykonania wg polskich przepisów? Czy wystarczy tylko zaktualizować ocenę ryzyka i wysłać pracowników na badania lekarskie związane z pracą na wysokości? Czy są jakieś wytyczne (normy, przepisy) odnośnie mocowania miejsc do przypinania uprzęży, aby móc stosować środki indywidualnej ochrony przed upadkiem z wysokości?
Chcielibyśmy zakupić drabinę. Producent przesłał nam certyfikat dla drabiny wydany przez niezależną jednostkę certyfikującą. Czy oprócz tego producent powinien dostarczyć deklarację zgodności? Ewentualnie, jakie dokumenty powinna posiadać drabina zakupiona na potrzeby zakładu?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy istnieje obowiązek przeglądu/kontroli drabin przenośnych? Jeżeli tak, to kto i jak w praktyce przeprowadzać przegląd?
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Pracownik działu technicznego wykonywał prace związane z cięciem rur szlifierką kątową pracując na uszkodzonej drabinie. Podczas cięcia rur doszło do niespodziewanego wyrwania szlifierki z ręki pracownika i rozcięciu u niego zewnętrznej warstwy skóry (wypadek lekki). Czy w takim przypadku pełną odpowiedzialność za zdarzenie wypadkowe ponosi kierownik nadzorujący pracę poszkodowanego pracownika, czy pracownik decydujący się na wykonywanie czynności pracy na uszkodzonej drabinie? Czy wykonywanie czynności cięcia elementów metalowych na drabinie jest dozwolone?
Jan Pióro
Czy można zakotwiczyć pracownika pracującego na dachu do drabiny, która jest zamontowana do ściany wewnątrz budynku i stanowi wyjście na dach?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Praca na drabinach wykonywana jest w przypadku wielu zawodów i na wielu stanowiskach pracy. Dokonując oceny ryzyka zawodowego należy pamiętać o jej uwzględnieniu, a także o zagrożeniach jakie się z nią wiążą. Ekspert Portalu bhp przygotował zestawienie możliwych zagrożeń występujących przy pracach wykonywanych z drabiny. Zestawienie to z całą pewnością pomoże Wam w dokonaniu oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach, na których pracownicy korzystają z drabin podczas pracy.
Czy pracownicy wchodzący na dach na wysokość 12 m drabiną zewnętrzną wyposażoną w pałąk, muszą stosować sprzęt chroniący przed upadkiem typu linki i szelki bezpieczeństwa? Czy pałąk w drabinie można potraktować jako wystarczające zabezpieczenie przed upadkiem?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Na rynku pojawiła się właśnie nowainnowacyjna gama urządzeń samozaciskowych zapewniającą osobom pracującym na drabinach lub szynach zwiększony komfort oraz skuteczną ochronę przed niebezpiecznymi upadkami do tyłu. Dzięki nowym rozwiązaniom firmy Honeywell praca przy użyciu drabin, w takich branżach jak telekomunikacja czy energetyka, może być wygodniejsza i bezpieczniejsza.
Do pracy na wysokości mogą być wykorzystywane drabiny jako stanowiska robocze jedynie w warunkach, w których wykorzystanie innego, bardziej bezpiecznego sprzętu nie jest uzasadnione lub możliwe. Jednak w takich sytuacjach należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów i zasad bhp. Zatem, co należy mieć na uwadze wykonując i zlecając prace na wysokości z użyciem drabin? Oto kilka wskazówek.
Waldemar Kluchaspecjalista ds. bhp
Czy drabiny przenośne wykonane dla straży pożarnej zgodnie z PN-EN 1147, mogą być używane w pracach ziemnych – podczas usuwanie awarii – wykopy. Czy muszą być wyłącznie zgodnie z normami: PN-EN 131 część 1,2,3. Czy jest zabronione prawne używanie drabin drewnianych w wykopach ziemnych, z uwagi na częsty kontakt drabiny z woda?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone