Sklep
Czy w zakładzie produkcyjnym, z uwagi na wysokie temperatury panujące na hali, można wyposażyć pracowników w spodnie ¾? Jeśli tak, proszę o informację, jakie dokumenty są niezbędne, aby nie było kłopotów podczas kontroli PIP.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy istnieją przepisy regulujące kwestie ilości tzw. natrysków (prysznicy) bezpieczeństwa ze względu na ilość pracowników przebywających na danym obszarze, czy wielkość powierzchni?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Pracownik ukończył kurs dla kierowców wózków jezdniowych z napędem silnikowym (wg programu Ośrodka Doskonalenia Kadr Ministerstwa Gospodarki w Mysłowicach), który będzie organizowany przez dowolny ośrodek szkolenia, a nie przez pracodawcę. Czy w takiej sytuacji należy takiemu pracownikowi wystawić imienne zezwolenie na kierowanie wózkami widłowymi?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Zakład pracy chce przeprowadzić szkolenie dla spawaczy. Jest to drogie szkolenie. Czy w związku z tym można przedstawić pracownikowi „lojalkę” polegającą na tym że przez rok pracownik nie może się zwolnić ,natomiast w razie zwolnienia musi zwrócić koszty kursu?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy wszyscy pracownicy PCE zatrudnieni w dziale produkcji powinni posiadać uprawnienia energetyczne E1 do 1 KV?
Lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę nad pracownikami zgłosił podejrzenie choroby zawodowej u aktualnie zatrudnionego pracownika i skierował go na badania w celu jej rozpoznania. Do czyich obowiązków (lekarza czy pracodawcy) należy niezwłoczne zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej u tego pracownika właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy?
Anna Błażejczyk Specjalista w Ministerstwie Zdrowia
Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) trafiają osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku. Osoby te mają za zadanie wykonywanie prac "interwencyjnych" - pomocniczo-porządkowo-gospodarczych w Ośrodkach Opiekuńczych dla osób starszych czy też w Hospicjach. Kto i w jakim zakresie musi przeprowadzać stosowny instruktaż bhp dla bezpiecznego wykonywania takich prac. Moim zdaniem, ponieważ właśnie chodzi o instruktaż "stanowiskowy", to powinien być przeprowadzony przez Hospicjum a nie MOPS a tym bardziej nie przez bhp-owca z MOPS.
Tomasz Zwolak prawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Pracownik uległ wypadkowi - nie korzystał z wyznaczonej drogi komunikacyjnej lecz ją skrócił, pokonując ogrodzenie - skutek to skręcenie nogi w kostce. Czy mogę ukarać pracownika karą (zgodnie z k.p.) za nie przestrzegania przepisów i zasad bhp?
Jan M. Piór specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Nauczycielka przyjechała do pracy samochodem, który zaparkowała na parkingu przy szkole. Wysiadła z samochodu, zamknęła drzwi i udała się w kierunku budynku szkoły. Po przejściu kilku kroków, odwróciła się i spojrzała na swój samochód czy zaparkowała go zgodnie z przepisami. Następnie ponownie skierowała się do szkoły. W tym momencie uderzyła twarzą w słup latarni. W wyniku czego doznała obrażeń twarzy w formie licznych zadrapań. Świadkowie wezwali pogotowie, które udzieliło poszkodowanej pomocy, a lekarz wystawił jej zwolnienie lekarskie na dwa dni. Czy można to zdarzenie zakwalifikować jako wypadek w drodze do pracy?
Jan M. Piór specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik po zakończeniu pracy, udał się do szatni. Po wzięciu prysznica na boso zmierzając do swojej szafki poślizgnął się na posadzce z płytek ceramicznych, w wyniku czego doznał złamania rzepki prawej. Czy jest to wypadek z winy pracownika, bo nie miał klapek na nogach, czy jest to zdarzenie losowe? Czy są specjalne wymogi co do jakości płytek na podłodze w szatni?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone