Sklep
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie sprawnego systemu udzielania pierwszej pomocy oraz zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Powyższe zasady są aktualne również w okresie epidemii COVID-19. Wątpliwości pracodawców może jednak budzić problematyka próbnej ewakuacji pracowników w czasie epidemii. Tym bardziej, że przepisy, które regulują tę kwestię nie uległy zmianie.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
29 stycznia 2019 r., wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Są one efektem reakcji na tragedię do której doszło na początku roku w Koszalinie w tzw. escape roomie. Gdzie w wyniku pożaru zginęło pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna został ciężko poparzony. Zmiany dotyczą m.in. zasad przeprowadzania próbnych ewakuacji ludzi. Sprawdź szczegóły.
Marek Kalman
specjalista z zakresu bhp
Zgodnie z przepisami właściciel lub zarządca obiektu przeznaczonego dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, niezakwalifikowanego do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, powinien co najmniej raz na 2 lata przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu. Czy to znaczy, że jeżeli budynek należy do kategorii zagrożenia ludzi ZL III nie ma obowiązku robienia takiego praktycznego sprawdzenia?
Norbert Szymkiewicz
starszy inspektor ds. BHP i PPOŻ
Próbna ewakuacja służy sprawdzeniu procedur i systemów w biurowcach. Jednocześnie wyrabia w pracownikach prawidłowe nawyki zachowania się w czasie pożaru. To ważne, bo zdecydowana większość Polaków nie wie co robić, gdy pojawi się ogień. Zaledwie 7 % z nas wystawiłoby sobie ocenę bardzo dobrą z tej wiedzy. Zatem pamiętajmy o przeprowadzaniu próbnych ewakuacji. Oto kilka podpowiedzi jak ją przeprowadzić.
Czy zawsze należy informować straż pożarną o próbnej ewakuacji w firmie?
Jerzy Żurekstarszy brygadier pożarnictwa w staniespoczynku, były Naczelnik Wydziałuw KG PSP w Warszawie
Chciałbym uzyskać informacje dotyczącą ćwiczeń z próbnej ewakuacji budynku biurowego: 1. Jakie uprawnienia musi posiadać osoba, której można zlecić przygotowanie konspektu ćwiczeń oraz koordynację przebiegu ewakuacji? 2. Jakie dokumenty są konieczne by w/w ćwiczenia były zgodne z obowiązującymi przepisami? Jeżeli jest to możliwe proszę o przesłanie przykładowego konspektu ćwiczeń ewakuacyjnych.
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone