Sklep
Pracownik zgłosił pracodawcy, prośbę o przeniesienie do innej pracy (zmiana poranna, inne stanowisko) ze względu na stan zdrowia. Czy pracodawca musi to uwzględnić? Czy potrzebne jest zaświadczenie lekarskie? Co w sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości?
Halina GóralskaGł. Specjalista ds. bhpwykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Będziemy przenosić pracownika do naszej drugiej firmy (na to samo stanowisko). Czy w związku z tym musimy ponownie poddać przenoszonego pracownika szkoleniu wstępnemu bhp, czy też szkolenia które posiada obecnie będzie aktualne?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy
Czy pracownik przenoszony czasowo ze stanowiska kierowcy na stanowisko portiera na okres 3 miesięcy musi dwukrotnie przejść szkolenie stanowiskowe? Pierwsze w momencie kiedy przechodzi na inne stanowisko i ponowna kiedy wraca na pierwotnie zajmowane stanowisko pracy?
Halina Góralska
Zapotrzebowanie na pracę różnego rodzaju, w tym potrzeba wykonania doraźnych czynności mogą sprzyjać kierowaniu pracowników do innych prac. Najczęściej na okres do trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Bądź też w wyniku wydawania jednorazowych poleceń. Należy pamiętać, że zarówno czasowe powierzenie innych obowiązków, jak również jednorazowe polecenia nie mogą dotyczyć pracy dowolnej. Nie mogą być to np. prace związane z odśnieżaniem terenu zakładu pracy czy zabezpieczaniem przejść czyniąc nawierzchnię mniej śliską.
W tym samym zakładzie pracy pracownik działu produkcji został zatrudniony na innym stanowisku, w innych dziale. Praca w dziale produkcji polegała na kontroli jakości, natomiast praca na kolejnym stanowisku polega na myciu elementów urządzeń z tworzyw sztucznych. Jeżeli ten sam pracownik będzie pracował w tym samym zakładzie pracy ale w innym dziale pracodawca jest zobowiązany do wykonania ponownego szkolenia wstępnego ogólnego bhp, czy wystarczy jedynie instruktaż stanowiskowy z racji zmiany zakresu obowiązku? Nie było przerwy w zatrudnieniu.
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy przy okresowym powierzaniu pracownikowi produkcji funkcji „Brygadzisty/Lidera” na czas 3 miesięcy – należy skierować pracownika na badania lekarskie na nowym stanowisku oraz przeprowadzić szkolenie okresowe dla osób kierujących? Jeśli nie – bo zgodnie z prawem mamy na to 6 miesięcy – czy pracownik pełniący przez te 3 miesiące funkcje Brygadzisty/Lidera może przeprowadzać szkolenia stanowiskowe bez szkolenia okresowego?
Pracownik do końca 2018 r. zatrudniony był na umowę o pracę na stanowisku sprzątacza. Od 1 stycznia 2019r. przeszedł na umowę zlecenie – nadal wykonując te same obowiązki (z tymi samymi zagrożeniami) w tej samej firmie. Od 1 kwietnia 2019 ma być zatrudniony na umowę o pracę w nowej firmie, na takim samym stanowisku pracy. Miejsce świadczenia pracy pozostaje to samo. Zadania na stanowisku są wciąż takie same, jak dotychczas - co potwierdza skierowanie na poprzednie badania profilaktyczne. Czy ten pracownik powinien być skierowany na badania profilaktyczne przez nowego pracodawcę, jeśli posiada wciąż aktualne zaświadczenie lekarskie?
Kinga Grodzicka-Lisek Prawnik
Pracownik został zatrudniony na danym stanowisku, np. jako monter, a następnie w trakcie pracy został zmieniony mu angaż na inne stanowisko, np. operatora. Czy w związku ze zmianą stanowiska pracownik musi ponownie zostać skierowany na wstępne badania lekarskie?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Dyrektor szkoły przestaje pełnić swoją funkcję z dniem 31.08.2017 r. Na swoim obecnym stanowisku ma ważne badanie lekarskie oraz aktualne szkolenie bhp dla pracodawców i osób kierujących pracownikami. W dniem 01.09.2017 r. zostaje w obecnej szkole zatrudniony jako nauczyciel. Czy musi przejść szkolenie wstępne bhp i czy trzeba go skierować na wstępne badania lekarskie dla nauczycieli?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy
Czy w przypadku przeniesień służbowych pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych oraz robotniczych z jednej jednostki samorządowej do drugiej jednostki samorządowej na zasadzie porozumienia pracodawców samorządowych, należy przeprowadzić wstępne badania lekarskie? Pracownicy będą wykonywać ten sam zakres czynności, nie będzie przerwy w zatrudnieniu. Zmianie ulegnie miejsce wykonywania pracy oraz ewentualnie nazwa stanowiska. Co w przypadku pracownika podejmującego zatrudnienie na stanowisku Specjalisty ds. BHP posiadającego aktualne zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań lekarskich jako Starszy Inspektor ds. BHP (orzeczenie z zakładu pracy np. Spółdzielnia mieszkaniowa do pracodawcy samorządowego)?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Firma planuje utworzyć nową spółkę i przenieść tam część pracowników na zasadzie przejścia między zakładami (art. 23 1 KP). Spółka będzie miała nowego prezesa. Jakie obowiązki pod względem BHP i p-poż będzie miał nowy pracodawca? Co ze szkoleniami wstępnymi - czy należy ponownie przeszkolić pracowników? Czy szkolenia okresowe i badania lekarskie będą nadal ważne? Jakie instytucje należy powiadomić o utworzeniu nowej spółki?
Mariusz Foremniak
Czy przeniesienie pracownika do innej pracy na okres nie dłuższy niż 3 miesiące albo dodanie mu dodatkowych obowiązków rodzi obowiązek przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego? Czy wymaga to również sporządzenia nowej identyfikacji zagrożeń i karty oceny ryzyka zawodowego?
Lesław Zieliński
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone